Место на ком се ковао сребрни новац: Како је кутак Војводине постао узданица краљеве ризнице? (ФОТО)
Управни центар, општинска утврда Ковин је изграђена на темељима и на остацима некадашње римске односно византијске утврде.
Рађање насеља на просторима данашњег Ковина директно је повезано са владавином Римљана и њиховом Византијом. Постоје записи да је Ковин некада носио назив Цонтра Маргум и да је у то време обухватао простор тврђаве која је кроз временске епохе мењала назив - Цастра Аугустио Флавицусиа и Цонстантин.
Планско насељавање подручја општине Ковин углавном се везује за римско доба, а утврђење на узвишици према Дунавцу говори о почетку историје Ковина. Постоје и незнатни трагови о античком добу и сеоби народа на левој обали Дунава.
Још једна интересантна прича о настанку Ковина јесте прича кроз историју Угара. Угарски краљ Св. Стефан И. је међу првим општинама устројио Ковин и то као пограничну жупанију. Граница жупаније је био Дунав.
Управни центар, жупанијска утврда је изграђена на темељима и на остацима некадашње римске односно византијске утврде. Утврда се налазила на платоу где се данас налази хотел. Приликом сондажних археолошких истраживања нађени су остаци из XI-XII века односно из XIII-XIV века.
Порука која је ОДУШЕВИЛА НАЦИЈУ и вратила веру у ЧОВЕЧАНСТВО: Дивни гест који ће Кикинђани памтити до краја живота!
Јединствена мултикултуралност Беле Цркве: ДОМ РАЗЛИЧИТИХ НАРОДА КРОЗ ВЕКОВЕ
ОБЕЗБЕЂЕНА СРЕДСТВА: Сомбор почиње са реконструкцијом зграде Жупаније
Стратешки положај свакако је дао значај граду, јер он штити значајан речни прелаз из долине Мораве. Насупрот Ковина је било Браничево, а касније, на другој локацији, Смедерево. Угари су средином X века заузели Ковин од Бугара, јер Константин Порфирогенет пише да - оно што је изнад Дунава је Угарска.
Недељни вашари су одржавани уторком. Да би се повећали приходи града 1412. године, краљу се поклањају на коришћење пустаре Баваниште и Скореновац. У замену за два метра воска који се даје краљевој комори сваке нове године, 1428. године грађани су ослобођени свих дажбина и давања услуга, са напоменом да прелаз преко Дунава добро чувају, што значи да је град морао вршити одређену војну-граничну службу. Касније, 1435. године, били су дужни и да одржавају тврђаву.
Тврђава и подграђе су не само физички били одвојени, него и статусно, административно, јер је Жигмунд грађанима Ковина свугде дозвољавао риболов, осим у рибњацима који су у власништву тврђаве тј. припадају тврђави.
За време владавине мађарског краља Владислава И, у Ковину су Никола Илочки и Јанко Сибињанин ковали сребрни новац називан денар.
Ковница се вероватно радила у тврђави од 1440. до 1444. године, када је због растуће инфлације Земаљски сабор одузео право ковања новца приватним лицима, и исто вратио у надлежност краља, односно краљевских коморских ковница новца.
Новац је кован за растуће потребе ангажовања плаћеничке војске и за плаћања грађевинских радова. Сребро је добављано из Ердеља одакле су вероватно дошли и радници ковнице. Последњи типови кованица, због растуће инфлације, садрже већу количину бакра од прописане.
По Марсиљијевој скици град се делио на три дела (концепцијски слични су Моровић, али и Смедерево). Кула за становање је последња одбрана, око ње је неколико јарака који су испуњени водом и наслањају се на рукавац Дунава- Дунавац. Око ње је подграђе које је широким јарком одвојено од цивилног града. Мада је скица рађена после одласка Турака, врло вероватно Турци нису битно променили основну, средњовековну матрицу града. Уз град је свакако било пристаниште са зградама за складиштење робе, соли и све томе слично.
Ковин је сада градско насеље и седиште истоимене општине у Јужном Банату, а према попису из 2011. године има 33.722 становника. После Панчева, Ковин је најзначајнији град у Банатском Подунављу.
Ковин је одувек био веома туристичко место у које су туристи хрлили из свих крајева земље и региона. Са својом веома интересантном и дуготрајном историјом, један је од најзанимљивијих градића у нашој земљи.
Лепе вести за становнике Алибунара: Општина омогућила електронску пријаву деце у вртиће, а ево како до пријаве! (ФОТО)
ДОДАТНЕ МЕРЕ ЗАШТИТЕ У НОВОМ САДУ: Дезинфекција улаза свих стамбених зграда док се не заврши ванредно стање
Фрушкогорски карантин: Намењен за смештај српских држављана, а ево како он изгледа (ФОТО)
ВУЧЕВИЋ: Новосадски сајам биће центар за лакше заражене од корона вируса
Општина Алибунар ревносно штити своје грађане: Покренут низ мера у циљу сузбијања корона вируса (ВИДЕО)