EKONOMSKI RAZVOJ BELE CRKVE: Od vinogradarstva do fabrika svile
Kao prvi značajniji period u privrednom razvoju Bele Crkve, izdvaja se vreme vladavine Marije Terezije.
U to vreme, Bela Crkva doživljava pravi procvat iza koga stoje vredne ruke tadašnjih zanatlija, trgovaca i vinogradara.
Kako je Bela Crkva smeštena na obroncima Karpata, na blago zatalasanoj ravnici, geografski položaj ove male varoši unapred ju je predodredio za uspešan uzgoj vinove loze i razvoj vinogradarstva.
Ove povoljne geografske predispozicije žitelji Bele Crkve su maksimalno iskoristili, pa su danas nadaleko poznati kako po mnogobrojnim sortama najboljeg grožđa, tako i po svojoj veštini da proizvedu dobro vino.
Penzioner iz Sente RAZBIJA i u sedmoj deceniji: Vozio trku od Budimpešte do AFRIČKIH DIVLJINA (VIDEO)
VOJVODINA NAJPOZNATIJA PO GUŠČJOJ MASTI: Nekada ih je bilo na milione, a danas sve manje
KOMADIĆ RAJA NA TAMIŠU U PANČEVU: Bajka je pored svog splava napravio pravi mali ZOOLOŠKI VRT (VIDEO)
Još od svog osnivanja 1717. godine varoš Bela Crkva bila je centar predodređen za razvoj vinogradarstva. O tome koliko su meštani ovog područja odlučno iskoristili svoj pogodan položaj za uzgoj vinove loze, možda najbolje govori podatak iz 1926. godine, kada se ukupno 70 odsto stanovništva Južnog Banata bavilo vinogradarstvom. Takođe, uporedo sa vinogradarstvom, intenzivno su razvijani voćarstvo i zemljoradnja, a najbolje vino, rakija, različiti likeri i konjak iz Bele Crkve i okolnih mesta izvozili su se po celoj Evropi.
Početkom 20. veka, u okolini Bele Crkve bilo je zasađeno više od deset hilljada lanaca vinograda, a godišnje se proizvodilo između 50 i 60 hiljada hektolitara vina. Ipak, većina tih vinograda je iskrčena posle 1945. godine, pa je vinogradarstvo danas u ovom kraju nešto manje razvijeno.
Jedinstvena struktura ovog podneblja stvorila je povoljne uslove, pa je Banat u dvadesetom veku postao najveći proizvođač svilenih buba. U Beloj Crkvi je 1876. godine uspešno radilo čak pet fabrika svile.
Pored njih, radile su i fabrike konjaka i likera, fabrike cigle i crepa, parna strugara, mlinska industrija, majdan za bagerovanje šljunka, fabrika prehrambenih proizvoda, fabrika kože, tri fabrike sodne vode, više štamparija i veštačko gradinarstvo. U ovom periodu intenzivno se razvijalo i cvećarstvo.
Zanimljiv je i podatak da je 1931. godine u Beloj Crkvi radilo čak 349 zanatskih udruženja, a postojale su 392 preduzetničke radnje.
Nakon Drugog svetskog rata i “Osme ofanzive”, novom kolonizacijom Bele Crkve i okoline došla je i planska privreda, pa se mnogo toga promenilo.
Od ovog perioda razvijena je eksploatacija šljunka, proizvodnja betonskih elemenata, keramičkih pločica, poljoprivrednih mašina i alatki, kao i metalnih nosećih konstrukcija.
Područje Bele Crkve veoma je bogato vodom. Pored Dunava, opštinu presecaju jedine dve planinske reke u ravnici - Nera i Karaš, kao i brojni potoci, kanal Dunav-Tisa-Dunav i više šljunkarskih jezera nastalih eksploatacijom. Takođe, na ovoj teritoriji postoji više močvarnih područja od kojih je napoznatije Labudovo okno.
NAJBOLJI NASTAVNIK NA PROSTORU BIVŠE SFRJ: "Značaj kritičkog mišljenja se mora gajiti kod dece" (VIDEO)
Rešen problem reciklaže elektronskog otpada u Omoljici: Nabavlja se novo postrojenje vredno pola miliona funti
VRATILE SE RODE U VOJVODINU: Prvoje ponovo u Tarašu! (VIDEO)
OBEZBEĐENA SREDSTVA: Sombor počinje sa rekonstrukcijom zgrade Županije
Kad bravar pređe u poljoprivredu: Na jednom salašu pravi se najpikantniji začin