Jedna poznata Novosađanka borila se za prava žena još pre 100 godina: Ovo je priča o čuvenoj Nani Natošević
Ponos Novog Sada
Novi Sad je, nakon 1694. godine kada je osnovan, dugo bio centar srpske kulture, a iako se "Srpska Atina" danas može pohvaliti bogatom istorijom, poseban ponos predstavljaju poznata imena iz sveta kulture, književnosti, muzike... Svaki od njih ostavio je traga u stvaranju ovog grada, a jedno od njih je i Dafina Natošević.
Pročitajte i:
Bila novosadska dobrotvorka, a svojim delovanjem napravila je ogroman korak napred za prava žena i to u ono doba kada je to bilo nezamislivo.
Čuvena Nana Natošević učestvovala je u osnivanju prvih novosadskih ženskih organizacija i velikodušnim novčanim donacijama je pomagala njihov rad, a zahvaljujući njenom zalaganju u Novom Sadu je otvoren ogranak Crvenog krsta, u čijem radu je i sama učestvovala.
1880. godine osnovala je „Dobrotvornu Zadrugu Srpkinja Novosatkinja” u kojoj je bila potpredsednica da bi posle 25 godina zadružnog rada bila nagrađena i počasnim članstvom.
Ona je bila jedna od deset Novosađanki koje su na inicijativu Savke Subotić od srpskog Narodno-crkvenog sabora zahtevale osnivanje Srpske više devojačke škole.
Od velike važnosti za čitav srpski narod: Zbog ove institucije Novi Sad je dobio naziv Srpska Atina
Za vreme Srpsko-turskog rata (1876‒1877) u njenoj kući Novosađanke su pripremale zavoje i skupljale novčane priloge za srpsko stanovništvo pogođeno ratom.
Među dobrotvornim akcijama koje je inicirala ili je u njima učestvovala najznačajnije su: pomoć poplavljenima u Segedinu (1879) i postradalima u požaru u Sarajevu (1879).
Nana Natošević je sama prikupila 157 dukata i 5 foriniti za štampanje Zmajeve „pevanije”.
Simbol Novog Sada: Ovako je Petrovaradinska tvrđava dobila ime (FOTO)
Bila je udata za Đorđa Natoševića, čuvenog lekara, jednog od prvih srpskih pedagoga, prosvetni radnik, ali i predsednik Matice Srpske.
Sahranjena je na Uspenskom groblju u porodičnoj grobnici sa svojim suprugom sa kojim je za života stanovala u današnjoj Pašićevoj broj 7. Na kući nema obeležja, a Dafina danas nema spomenik u Novom Sadu. Za sada postoji samo predlog da se Novosađani spomen-pločom na njenoj kući oduže ovoj velikoj ženi.