Koji to ekološki problemi muče Novosađane: Grad ima plan za zdraviju budućnost i zaštićenu životnu sredinu (FOTO)
Novi Sad je jedan od gradova koji je još 1995. godine uveo posebnu ekološku taksu kako bi se sakupljala sredstva koja će se koristiti za poslove u oblasti zaštite životne sredine,
Uz razvijanje modernog doba, u velike gradove stigli su i moderni problemi, uglavnom oni koji su direktan produkt nemarnog ponašanja prema životnoj sredini. Zaštita životne sredine postala je jedna od najvažnijih tema, ali i pitanje i problem za rešavanje. Grad Novi sad se susreće sa ekološkim problemima i upravo na rešavanju i otklanjanju istih radi i to uz pomoć građana.
Neki od gorućih ekoloških problema koje Novosađani navode jesu kvalitet vazduha, divlje deponije, ali i zagađenje novosadskih voda. Takođe, Novosađani bi želeli da im se gradsko jezgro oplemeni i dodatnim zelenilom.
Novi Sad - zeleni grad: Kako i na koji način poboljšati kvalitet životne sredine i očuvati istu? (FOTO/VIDEO)
Vožnja pored Begeja, ali i gradskim ulicama: Zrenjanincima obezbeđena subvencija, ali i ekološkiji transport (FOTO)
Otpad više neće biti problem Novosađanima! Projekat vredan skoro 90 miliona evra: Cilj - zeleniji Novi Sad (VIDEO/FOTO)
Na saniranju posledica dugogodišnjeg zagađivanja životne sredine u Novom Sadu aktivno radi gradska vlast i trudi se da primenom propisa reši ekološke probleme i dodatno edukuje građane da se propisa o nezagađivanju životne sredine dosledno i pridržavaju. Posebnu ulogu u rešavanju ekoloških problema ima i Gradsko veće za urbanizam i zaštitu životne sredine.
-Borimo se sa problemima adekvatnog upravljanja otpadom, zagađenjem vazduha i zagađenjem voda. To su tri oblasti koje su ključne u oblasti zaštite životne sredine na kojima moramo mnogo više da radimo. To je nešto i na čemu smo do sada mnogo što šta i uradili. Što se tiče zagađenja vazduha, Grad Novi Sad je jedan od retkih gradova koji je izradio i u potpunosti sproveo Akcioni plan za zaštitu vazduha, odnosno za smanjenje zagađenja vazduha. Uradili smo 90 odsto aktivnosti koje su propisane kroz taj Plan kvaliteta vazduha, a sada smo trenutno u izradi novog Plana kvaliteta vazduha i izrađujemo nove mere za smanjenje zagađenosti. Potrudićemo se da u narednih pet godina, koliki je period trajanja planskog dokumenta, da realizujemo sve što nam je tim dokumentom i propisano od strane stručnih ljudi - istakla je članica gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Mira Radenović i dodala:
- Brojke pokazuju da smo u periodu implementacije našeg Plana kvaliteta vazduha za prethodni period značajno i poboljšali kvalitet vazduha u Novom Sadu i da je on u najvećem delu godine zadovoljavajućeg kvaliteta za naše sugrađane. Građani ne treba da se brinu da li je Novi Sad zagađen grad u smislu kvaliteta vazduha. Oblast zaštite životne sredine je razgranata i mi se trudimo da delujemo raznovrsno - objasnila je članica gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Mira Radenović.
U Novom Sadu je u prethodnih nekoliko godina uočen problem sušenja stabala i u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine gradska vlast je uspela da obezbedi sredstva za uvođenje savremenog zalivnog sistema, koji će doprineti poboljšanju kvaliteta vazduha. Takođe, potpisan je i međudržavni sporazum sa inostranim finansijerima za izgradnju fabrike za preradu otpadnih voda, ali i 90 kilometara vodovodne i kanalizacione mreže u Novom Sadu.
Gradska vlast je uspela da izgradi ovu crpnu stanicu u Novom Sadu kroz projekat vredan gotovo milijardu dinara. Ovim projektom 95 odsto teritorije Novog Sada će biti pokriveno primarnom i sekundarnom kanalizacionom mrežom, što će značajno uticati na životnu sredinu.
Ekološki problem na koji građani gradskoj vlasti svakodnevno ukazuju jeste nastajanje divljih deponija. Grad Novi Sad je obeležio i prijavio lokacije sa kojih je potrebno obaviti uklanjanje divljih deponija, a biće uvedena i pojačana kontrola kako se ne bi stvarale nove divlje deponije na starim mestima i remetile zdrav život Novosađanima. Grad Novi Sad iz budžeta godišnje izdvaja oko 305.000 evra za uklanjanje ilegalnih smetlišta.
Novosađani će uskoro krenuti i sa realizacijom izgradnje regionalne deponije koja će se nalaziti na prostoru iza postoće deponije, što će omogućiti pravilno odlaganje i sanaciju otpada i otpadnih sirovina.
Novi Sad je jedan od gradova koji je još 1995. godine uveo posebnu ekološku taksu kako bi se sakupljala sredstva koja će se koristiti za poslove u oblasti zaštite životne sredine, takozvani "ekološki dinar". Tokom 2021. godine gradska vlast je potvrdila ambicije da se izvrši ekološka tranzicija grada i da se krene sa velikim ekološkim projektima.
Kao najavljeni projekti koji će se raditi tokom narednog perioda jesu kupovina električnih autobusa za gradski saobraćaj, izrada najpovoljnijih trasa i stanica za punjenje, izrada akcionog plana za Zeleni grad, izrada solarne elektrane za sistem daljinskog grejanja, izgradnja deponije – regionalnog centra za upravljanje otpadom, kao i program i plan energetske efikasnosti, sa akcentom na sanaciji javnih objekata i rasvete.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.