Magija na filmskom platnu koja traje: Pola veka rada Želimira Žilnika (FOTO)
Ponos Novog Sada, ali i cele Srbije
Na granici između Bačke i Srema, obalama Dunava, smešten je Novi Sad koji je od 1694. godine kad je osnovan, dugo vremena bio centar srpske kulture, a brojna velika imena koja su rođena ili u nekom trenutku živela u "Srpskoj Atini" ostavila su velikog traga u kulturnom svetu ove zemlje. Želimir Žilnik, istaknuti filmski reditelj i scenarista jedan je od njih, a iako nije rođeni Novosađanin, ovom je gradu mnogo dao.
Pročitajte i:
- Novi Sad ima groblje "velikana", a evo po čemu je ono JEDINSTVENO (FOTO)
- Za njih kažu da su BOGOVI domaćeg glumišta: Ovo je priča o velikanima Srpskog narodnog pozorišta (FOTO)
- ZLATNA GREDA Novog Sada: U ovoj ulici živeli su poznati istoričari, književnici, ugledni trgovci, cenjeni sveštenici (FOTO)
Želimir Žilnik autor je brojnih igranih i dokumentarnih filmova, jedan od začetnika žanra doku-drama, nagrađivan na domaćim i internacionalnim filmskim festivalima.
Rođen je 8. septembra 1942. godine u Logoru na Crvenom krstu u Nišu, gde je njegova majka bila zatočena. Pošto su njegovi roditelji Slobodan i Milica poginuli tokom rata, (majka je ubijena u logoru, a oca su mu ubili četnici 1944), odrastao je sa porodicom njegove majke.
Od samog starta profesionalnog rada na filmu, okrenut savremenim temama, koje uključuju društvenu, političku i ekonomsku kritiku svakodnevice (Žurnal o omladini na selu, zimi (1967), Pioniri maleni, mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava (1968), Nezaposleni ljudi (1968) i Lipanjska gibanja (1969), Crni film(1971), Ustanak u Jasku (1973) i drugi.
►Više fotografija pogledajte u galeriji ispod:
Tema njegovog prvog igranog filma "Rani radovi" iz 1969. godine obuhvatila je studentske demonstracije 1968. godine i veliki potres iste godine, posle okupacije Čehoslovačke.
Brojna ostvarenja još brojnije nagrade
U nezavisnim filmskim i medijskim produkcijama realizuje niz igranih i dokumentarnih filmova na temu kataklizme na Balkanu (Tito po drugi put među Srbima (1994), Marble Ass (1995), Do jaja(1967), Kud plovi ovaj brod (1998) i dr.). Filmovi su dobili najznačajnije nagrade na domaćim festivalima (u Herceg Novom, na Paliću, u Novom Sadu i Sopotu). Pokazani su na brojnim međunarodnim festivalima, a na Berlinalu 2005. godine Marble Ass je dobio značajnu nagradu „Teddy”.
Za ovo ostvarenje dobio je nagradu Zlatnog medveda na Berlinskom filmskom festivalu, kao i četiri nagrade u Puli te godine.
Ovaj poznati Novosađanin je bio mornar, a nakon toga mu se sudbina potpuno preokrenula
Nakon problema sa cenzurom u Jugoslaviji i zaustavljanja rada na narednom igranom filmu Sloboda ili strip (1972) Žilnik sredinu sedamdesetih godina provodi u Nemačkoj, radeći nezavisne filmove, a ta ostvarenja su među prvima tretirali temu gastarbajtera u Nemačkoj.
Po povratku u zemlju, od kraja sedamdesetih režira seriju dobro primljenih televizijskih filmova i doku-drama, za Televiziju Beograd i TV Novi Sad, a svi su nagrađivani na televizijskim festivalima u zemlji i inostranstvu.
DRUGI SRPSKI ARHIEPISKOP: Da li znate koji svetitelj je bio najodgovorniji učenik Svetog Save?
U saradnji televizije i filmskih radnih zajednica nastaje i nekoliko igranih filmova, sredinom osamdesetih: Druga generacija (1983), Lijepe žene prolaze kroz grad (1985) i Tako se kalio čelik (1988) - koje u fokusu imaju nagoveštaj političkih i socijalnih promena, kao i nadolazećih tenzija u zemlji. Pored filmske produkcije, Žilnik se od 1997. godine bavi i pedagoškim radom i to kao mentor i izvršni producent niza međunarodnih filmskih radionica za studente iz regiona jugoistočne Evrope.
Retrospektivom dela Želimira Žilnika obeležava se pola veka rada poznatog novosadskog reditelja. Osim izložbenih predmeta u Poklon zbirci Rajka Mamuzića, građani će tokom decembra i januara moći da pogledaju i niz filmova ovog autora, ali i da učestvuju na tribinama i predavanjima koje povezuju Žilnikovi filmovi.