Магија на филмском платну која траје: Пола века рада Желимира Жилника (ФОТО)
Понос Новог Сада, али и целе Србије
На граници између Бачке и Срема, обалама Дунава, смештен је Нови Сад који је од 1694. године кад је основан, дуго времена био центар српске културе, а бројна велика имена која су рођена или у неком тренутку живела у "Српској Атини" оставила су великог трага у културном свету ове земље. Желимир Жилник, истакнути филмски редитељ и сценариста један је од њих, а иако није рођени Новосађанин, овом је граду много дао.
Прочитајте и:
Желимир Жилник аутор је бројних играних и документарних филмова, један од зачетника жанра доку-драма, награђиван на домаћим и интернационалним филмским фестивалима.
Рођен је 8. септембра 1942. године у Логору на Црвеном крсту у Нишу, где је његова мајка била заточена. Пошто су његови родитељи Слободан и Милица погинули током рата, (мајка је убијена у логору, а оца су му убили четници 1944), одрастао је са породицом његове мајке.
Од самог старта професионалног рада на филму, окренут савременим темама, које укључују друштвену, политичку и економску критику свакодневице (Журнал о омладини на селу, зими (1967), Пионири малени, ми смо војска права, сваког дана ничемо ко зелена трава (1968), Незапослени људи (1968) и Липањска гибања (1969), Црни филм(1971), Устанак у Јаску (1973) и други.
►Више фотографија погледајте у галерији испод:
Тема његовог првог играног филма "Рани радови" из 1969. године обухватила је студентске демонстрације 1968. године и велики потрес исте године, после окупације Чехословачке.
Бројна остварења још бројније награде
У независним филмским и медијским продукцијама реализује низ играних и документарних филмова на тему катаклизме на Балкану (Тито по други пут међу Србима (1994), Марбле Ass (1995), Do јаја(1967), Куд плови овај брод (1998) и др.). Филмови су добили најзначајније награде на домаћим фестивалима (у Херцег Новом, на Палићу, у Новом Саду и Сопоту). Показани су на бројним међународним фестивалима, а на Берлиналу 2005. године Марбле Ass je добио значајну награду „Teddy”.
За ово остварење добио је награду Златног медведа на Берлинском филмском фестивалу, као и четири награде у Пули те године.
Овај познати Новосађанин је био морнар, а након тога му се судбина потпуно преокренула
Након проблема са цензуром у Југославији и заустављања рада на наредном играном филму Слобода или стрип (1972) Жилник средину седамдесетих година проводи у Немачкој, радећи независне филмове, а та остварења су међу првима третирали тему гастарбајтера у Немачкој.
По повратку у земљу, од краја седамдесетих режира серију добро примљених телевизијских филмова и доку-драма, за Телевизију Београд и ТВ Нови Сад, а сви су награђивани на телевизијским фестивалима у земљи и иностранству.
ДРУГИ СРПСКИ АРХИЕПИСКОП: Да ли знате који светитељ је био најодговорнији ученик Светог Саве?
У сарадњи телевизије и филмских радних заједница настаје и неколико играних филмова, средином осамдесетих: Друга генерација (1983), Лијепе жене пролазе кроз град (1985) и Тако се калио челик (1988) - које у фокусу имају наговештај политичких и социјалних промена, као и надолазећих тензија у земљи. Поред филмске продукције, Жилник се од 1997. године бави и педагошким радом и то као ментор и извршни продуцент низа међународних филмских радионица за студенте из региона југоисточне Европе.
Ретроспективом дела Желимира Жилника обележава се пола века рада познатог новосадског редитеља. Осим изложбених предмета у Поклон збирци Рајка Мамузића, грађани ће током децембра и јануара моћи да погледају и низ филмова овог аутора, али и да учествују на трибинама и предавањима које повезују Жилникови филмови.