Obeležen Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu
Tragičan deo istorije
Na spomen-obeležju „Stratište“, koji se nalazi na putu za Jabuku, obeležen je Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu.
IMAO JE SVOJU UMETNOST I TUŽNU LJUBAVNU PRIČU: Život čuvenog Uroša Predića je zaista nešto posebno
HRVAT KOJI JE CEO ŽIVOT POSVETIO PANČEVU: Mihovil Tomanl je najveći čuvar kulturne baštine
Tom prilikom, gradonačelnik grada Pančeva, Saša Pavlov, zamenica predsednika Nacionalnog Romskog saveta Srbije, Jelena Jovanović i državni sekretar Negovan Stanković položili su vence i na taj način odali počast žrtvama.
Vence su takođe položili i predstavnici Romske nacionalne manjine, Diplomatskog kora u Republici Srbiji, udruženja i građani, dok je državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Negovan Stanković, predvodio državnu ceremoniju povodom pomenutog obeležavanja.
JUGOSLOVENI - LJUDI JEDNE KRVI I POREKLA: Znate li koji je čuveni etnolog Pančevac je rekao ovo?
Nakon ceremonije polaganja venaca i obraćanja, održan je i kulturno-umetnički program.
Godine 1942. godine, 16. decembra komandant zloglasnih Š jedinica, Hajnrih Himler, izdao je naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore. Taj dan je kasnije određe za Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu.
Od 29. januara 1943. do 2. avgusta naredne godine u logoru Aušvic-Birkenau u Poljskoj i u podlogoru Cigojnerlager iz evropskih zemalja koje su bile pod nacističkom okupacijom zatočeno je 23.000 Roma, od kojih je oko 20.000 ubijeno.
U Pančevu je rođena jedna od najznačajnijih slikarki na OVIM PROSTORIMA
Genocid nad Romima u Drugom svetskom ratu predstavlja jednu od najtragičnijih epizoda tog oružanog sukoba koja je kod savremenih generacija skoro potpuno zaboravljen.