Обележен Међународни дан сећања на Роме страдале у Другом светском рату
Трагичан део историје
На спомен-обележју „Стратиште“, који се налази на путу за Јабуку, обележен је Међународни дан сећања на Роме страдале у Другом светском рату.
ИМАО ЈЕ СВОЈУ УМЕТНОСТ И ТУЖНУ ЉУБАВНУ ПРИЧУ: Живот чувеног Уроша Предића је заиста нешто посебно
ХРВАТ КОЈИ ЈЕ ЦЕО ЖИВОТ ПОСВЕТИО ПАНЧЕВУ: Миховил Томанл је највећи чувар културне баштине
Том приликом, градоначелник града Панчева, Саша Павлов, заменица председника Националног Ромског савета Србије, Јелена Јовановић и државни секретар Негован Станковић положили су венце и на тај начин одали почаст жртвама.
Венце су такође положили и представници Ромске националне мањине, Дипломатског кора у Републици Србији, удружења и грађани, док је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Негован Станковић, предводио државну церемонију поводом поменутог обележавања.
ЈУГОСЛОВЕНИ - ЉУДИ ЈЕДНЕ КРВИ И ПОРЕКЛА: Знате ли који је чувени етнолог Панчевац је рекао ово?
Након церемоније полагања венаца и обраћања, одржан је и културно-уметнички програм.
Године 1942. године, 16. децембра командант злогласних Ш јединица, Хајнрих Химлер, издао је наредбу за систематско упућивање Рома у концентрационе логоре. Тај дан је касније одређе за Међународни дан сећања на Роме страдале у Другом светском рату.
Од 29. јануара 1943. до 2. августа наредне године у логору Аушвиц-Биркенау у Пољској и у подлогору Цигојнерлагер из европских земаља које су биле под нацистичком окупацијом заточено је 23.000 Рома, од којих је око 20.000 убијено.
У Панчеву је рођена једна од најзначајнијих сликарки на ОВИМ ПРОСТОРИМА
Геноцид над Ромима у Другом светском рату представља једну од најтрагичнијих епизода тог оружаног сукоба која је код савремених генерација скоро потпуно заборављен.