Ovo je SRPSKI GRAD u kome žive SLOVACI! Evo šta sve niste znali o njima!
Ovaj grad koji se nalazi na 27 kilometara od Pančeva i 47 od Beograda osnovan je 1802. godine
U južnobanatskom okrugu nalazi se mesto Kovačica u kome skoro 85 procenata ukupnog broja stanovnika čine Slovaci.
Turisti odlučili: Ovo je najpopularnije mesto u Kovačici!
Svetac RUSKE pravoslavne crkve rođen je u Srbiji: Ovo je priča o njemu
Ovaj grad koji se nalazi na 27 kilometara od Pančeva i 47 od Beograda osnovan je 1802. godine, a podaci o nastajanju manjih naselja govore da je ovo područje bilo naseljeno još sredinom 15. veka.
Od 1783. godine ovo mesto naseljavaju Slovaci koji su se na ovim prostorima u Vojvodini zadržali i do današnjeg dana. Ono po čemu su poznati u ovom kraju jeste naivno slikartvo, a Kovačica se već decenijama smatra kolonijom slikara naivaca.
Položaj Slovaka u Vojvodini
Slovaci su jedna od nacionalnih manjina u Vojvodini. Najviše su nastanjeni u Kovačici i u Bačkom Petrovcu. Govore slovačkim jezikom, ali za razliku od Slovaka u matičnoj zemlji, gde je najveći broj njih rimokatoličke vere, ovde se većina izjašnjava kao pripadnici evangelističke crkve.
Slovaci se na područje Vojvodine doseljavaju za vreme Habsburške Monarhije, nakon što su ovi krajevi oslobođeni od Turaka, a najviše njih dolazi u 18. veku. Izloženi snažnim mađarskim uticajem, kako u južnoj Ugarskoj, tako i u sbvojoj matičnoj zemlji, Slovaci su često i mnogo bivali izloženi snažnim mađarskim asimilacionim pritiscima.
Ponos srpske naivne umetnosti: On je podelio zlato sa Salvadorom Dalijem!
Danas, u Vojvodini živi oko 50.000 Slovaka, a njihov jezik jedan je od službenih u Vojvodini. Što se kulture tiče, na slovačkom jeziku svoje programe emituju RTV Vojvodina, Radio Novi Sad, Televizija Pančevo, Radio i televizija Kovačica i TV Petrovec.
Ljudi koji se bave izdavaštvom na slovačkom jeziku, trude se da zadovolje potrebe ove manjine, te tako redovno izlazi časopis za književnost i kulturu "Novi živit", zatim porodični magazin „Rovina“ , kao i najstariji časopis „Kalendar“ koji izlazi još od 1919.godine.