Ово је СРПСКИ ГРАД у коме живе СЛОВАЦИ! Ево шта све нисте знали о њима!
Овај град који се налази на 27 километара од Панчева и 47 од Београда основан је 1802. године
У јужнобанатском округу налази се место Ковачица у коме скоро 85 процената укупног броја становника чине Словаци.
Туристи одлучили: Ово је најпопуларније место у Ковачици!
Светац РУСКЕ православне цркве рођен је у Србији: Ово је прича о њему
Овај град који се налази на 27 километара од Панчева и 47 од Београда основан је 1802. године, а подаци о настајању мањих насеља говоре да је ово подручје било насељено још средином 15. века.
Од 1783. године ово место насељавају Словаци који су се на овим просторима у Војводини задржали и до данашњег дана. Оно по чему су познати у овом крају јесте наивно сликартво, а Ковачица се већ деценијама сматра колонијом сликара наиваца.
Положај Словака у Војводини
Словаци су једна од националних мањина у Војводини. Највише су настањени у Ковачици и у Бачком Петровцу. Говоре словачким језиком, али за разлику од Словака у матичној земљи, где је највећи број њих римокатоличке вере, овде се већина изјашњава као припадници евангелистичке цркве.
Словаци се на подручје Војводине досељавају за време Хабсбуршке Монархије, након што су ови крајеви ослобођени од Турака, а највише њих долази у 18. веку. Изложени снажним мађарским утицајем, како у јужној Угарској, тако и у сбвојој матичној земљи, Словаци су често и много бивали изложени снажним мађарским асимилационим притисцима.
Понос српске наивне уметности: Он је поделио злато са Салвадором Далијем!
Данас, у Војводини живи око 50.000 Словака, а њихов језик један је од службених у Војводини. Што се културе тиче, на словачком језику своје програме емитују РТВ Војводина, Радио Нови Сад, Телевизија Панчево, Радио и телевизија Ковачица и ТВ Петровец.
Људи који се баве издаваштвом на словачком језику, труде се да задовоље потребе ове мањине, те тако редовно излази часопис за књижевност и културу "Нови живит", затим породични магазин „Ровина“ , као и најстарији часопис „Календар“ који излази још од 1919.године.