SKUPOCENE GLJIVE: Kako je moćni tartuf pronađen kraj Sremske Mitrovice
Specifičnost tartufa koje čuda čine za potenciju je i da blagotvorno deluju na opštu vitalnost organizma
Peta vrsta tartufa otkrivena je pre mesec dana u Srbiji, u prirodnom rezervatu Zasavica kraj Sremske Mitovice.
Slobodan Simić, upravnik rezervata kaže za portal Srbija.Danas.com da su zbog konfiguracije zemljišta stručnjaci pretpostavljali da je moguće da jedna od najskupocenijih podzemnih gljiva postoji i u Zasavici.
- Nismo imali psa da pretražimo teren i uverimo se da li na ovom području ima tartufa. U razgovoru sa našim prijateljem Jovanom Memedovićem smo saznali da njegov poznanik ima psa obučenog baš za ovu vrstu potrage. I zaista posle nekoliko dana pronašao je tartuf koji je nova vrsta za Srbiju – naglašava Simić.
Specifičnost ovih gljiva koje čuda čine za potenciju je i da blagotvorno deluju na opštu vitalnost organizma. Zbog svega toga njihova cena dostiže i basnoslovnih hiljadu evra po kilogramu.
- Imaju specifičan ukus. Pošto su tartufi delikatan i prirodni afrodizijak dovoljna je sasvim mala količina da se nastruže preko hrane pa da muškarci polude, a žene se brzo slože. Mi ih nećemo proizvoditi nego ćemo ih poklanjati gostima – kaže naš sagovornik.
NAJSKUPLJE STVARI NA SVETU: Gram antimaterije košta 100 milijardi dolara
Prema njegovim rečima za uzgoj tartufa u Srbiji potrebna je samo dobra volja i ne strogi prirodni uslovi, pa uzgoj nije komplikovan.
Tartuf je, žargonski rečeno, najbolja hrana za mozak. Njegove aktivne materije deluju kao neutrotransmiteri i obnavljaju sive ćelije. Na taj način poboljšava se sposobnost učenja, pamćenja, koncentracije i mentalne izdržljivosti.
Prvi su Francuzi počeli sa uzgajanjem tartufa i danas su, zajedno s Italijanima njihovi najveći uzgajivači, ali i najverniji konzumenti. Najskuplji tartuf na svetu prodat je za osam hiljada evra, a najjeftiniji košta 250 evra koliko je potrebno za kilogram crnog tartufa.