СКУПОЦЕНЕ ГЉИВЕ: Како је моћни тартуф пронађен крај Сремске Митровице
Специфичност тартуфа које чуда чине за потенцију је и да благотворно делују на општу виталност организма
Пета врста тартуфа откривена је пре месец дана у Србији, у природном резервату Засавица крај Сремске Митовице.
Слободан Симић, управник резервата каже за портал Srbija.Danas.com да су због конфигурације земљишта стручњаци претпостављали да је могуће да једна од најскупоценијих подземних гљива постоји и у Засавици.
- Нисмо имали пса да претражимо терен и уверимо се да ли на овом подручју има тартуфа. У разговору са нашим пријатељем Јованом Мемедовићем смо сазнали да његов познаник има пса обученог баш за ову врсту потраге. И заиста после неколико дана пронашао је тартуф који је нова врста за Србију – наглашава Симић.
Специфичност ових гљива које чуда чине за потенцију је и да благотворно делују на општу виталност организма. Због свега тога њихова цена достиже и баснословних хиљаду евра по килограму.
- Имају специфичан укус. Пошто су тартуфи деликатан и природни афродизијак довољна је сасвим мала количина да се наструже преко хране па да мушкарци полуде, а жене се брзо сложе. Ми их нећемо производити него ћемо их поклањати гостима – каже наш саговорник.
НАЈСКУПЉЕ СТВАРИ НА СВЕТУ: Грам антиматерије кошта 100 милијарди долара
Према његовим речима за узгој тартуфа у Србији потребна је само добра воља и не строги природни услови, па узгој није компликован.
Тартуф је, жаргонски речено, најбоља храна за мозак. Његове активне материје делују као неутротрансмитери и обнављају сиве ћелије. На тај начин побољшава се способност учења, памћења, концентрације и менталне издржљивости.
Први су Французи почели са узгајањем тартуфа и данас су, заједно с Италијанима њихови највећи узгајивачи, али и највернији конзументи. Најскупљи тартуф на свету продат је за осам хиљада евра, а најјефтинији кошта 250 евра колико је потребно за килограм црног тартуфа.