Mesto gde mladi rado provode svoje vreme - slovačka gimnazija “Jan Kolar” u Bačkom Petrovcu
Značajna kulturna i obrazovna institucija Slovaka u tadašnjoj Kraljevini SHS
Ginazija je osnovana 1. oktobra 1919.godine, izrasla je u to vreme iz takoreći dvestagodišnjih privrednih i kulturnih tradicija jugoslovenskih Slovaka. Njenu prvu zgradu su izgradili 1923. godine iz sopstvenih dobrovoljnih sredstava, uz finansijsku pomoć Vlade ČSR i Slovaka u Americi i Kanadi, i u značajnoj meri vlastitim dobrovoljnim radom meštana Bačkog Petrovca.
Postala je značajna kulturna ustanova Slovaka u Jugoslaviji. Mnogi akademici i doktori nauka koji rade i deluju u Srbiji i Slovačkoj Republici, brojni naučnici i prosvetni radnici, umetnici i inženjeri su baš na ovom mestu stekli svoje prvo znanje.
Ovo je JEDINI profesionalni slovački teatar u Srbiji, a evo u kom gradu se nalazi!
Sve do danas bila je jedina gimnazija sa slovačkim nastavnim jezikom. Uvek je komunicirala sa svojom okolinom, i dok je tražila optimalna rešenja otvarala je i srpska odeljenja.
Karakteristične osobine u radu gimnazije su, pored dobre materijalne osnove i kvalitetne nastave, i raznovrsne vannastavne aktivnosti učenika i profesora: učenička udruženja, stručne, umetničke i sportske sekcije. Sekcija Sladkovič deluje bez prekida od 1. oktobra 1925. godine do danas i zahvaljujući njemu još živi slovačka literatura u Srbiji.
U okviru gimnazije školske 1947/48. godine osnovana je i Učiteljska škola, što je imalo veliki značaj za sudbinu Slovaka koji žive u Vojvodini u kontekstu poznavanja, širenja i obogaćivanja vlastite kulture, jezika i identiteta. Učiteljsku školu je do 1965.godine., kada je njena aktivnost prestala, završilo preko 200 slovačkih učitelja. Ova škola je nastavila sa radom od školske 1998/99.godine od kada postoji istureno odeljenje Učiteljskog fakulteta iz Sombora na slovačkom jeziku.
U školskoj godini 1997/98. počeo je sa radom i moderan Dom učenika, izgrađen uz finansijsku pomoć vlada Slovačke Republike i Rebublike Srbije. Omogućava studiranje Slovacima iz cele Vojvodine, i pored toga što njegov kapacitet nije dovoljan za potrebe i interes učenika, koji bi želeli da pohađaju ovu školu.
Značajna kulturna institucija
Kao obrazovna institucija utemeljena 1919. godine dok je prva zgrada izgrađena 1923. god. Gimnazija je postala značajna kulturna i obrazovna institucija Slovaka u tadašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.
Poseduje bogatu biblioteku sa preko 27000 knjiga, galeriju moderne umetnosti i biološku zbirku osobite vrednosti, a od 1997. godine pruža i mogućnost smeštaja učenika u školskom internatu.
Opremljenost gimnazije ispunjava zahteve moderne škole. Tu su kabineti prirodnih nauka, dve računarske učionice, stalna izložba posvećena biologiji, takođe biblioteka sa preko 27000 knjiga i galerija likovnih radova, tu je spomen-soba koja podseća na ne tako davnu istoriju XIV VUSB. Učenici mogu da se bave sportom na školskim sportskim terenima: rukometom, fudbalom i košarkom.
Gimnazija je od početka osnivanja do kraja školske godine 2007/2008. apsolvirala više od 3700 učenika. Velika većina apsolvenata gimnazije je uspešno završila visoko i više obrazovanje.
U skladu sa svojom naprednom tradicijom gimnazija se i danas trudi da se uključi u najsavremenije pokrete. Škola je postala jedan od regionalnih centara za usavršavanje nastavnika. Učitelji su osnovali Asocijaciju slovačkih pedagoga.
Regionalni centar za usavršavanje nastavnika je osnovan u školi 2000. godine. To je rezultat prirodnog toka učešća škole u projektu OPEN SOCIETY FUND "treći milenijum" od 1997. godine, kada je Fond opremio školu najsavremenijom računarskom tehnikom. Njegov cilj je uvesti nove tehnologije i načine komunikacije u nastavni proces i proširiti njihovu primenu na što veći broj predmeta.
Ova gimnazija je veoma brzo postala mesto za razvoj programa zahvaljujući kojem profesori koriste računarsku tehnologiju i internet u nastavi.
Izradjuju edukativne programa povezane sa usavršavanjem metodologije nastave i nastavnih sadržaja.
Asocijacija slovačkih pedagoga
U martu 2001. godine su učitelji u gimnaziji osnovali Asocijaciju slovačkih pedagoga sa ciljem da se kontinualno posveti slovačkom školstvu u Vojvodini i da doprinosi poboljšanju njegovog kvaliteta.
Kao osnovne ciljeve je postavila:
- izrada osnovnih nastavnih predmeta, koji direktno utiču na jezički, nacionalni i kulturni identitet vojvođanskih Slovaka (slovački jezik, istorija, muzička, likovna kultura i drugi)
- uskladjivanje sadržaja tako da se pojedini predmeti međusobno dopunjuju
- da se koriste savremene metode i nastavna sredstva