Место где млади радо проводе своје време - словачка гимназија “Јан Колар” у Бачком Петровцу
Значајна културна и образовна институција Словака у тадашњој Краљевини СХС
Гиназија је основана 1. октобра 1919.године, израсла је у то време из такорећи двестагодишњих привредних и културних традиција југословенских Словака. Њену прву зграду су изградили 1923. године из сопствених добровољних средстава, уз финансијску помоћ Владе ЧСР и Словака у Америци и Канади, и у значајној мери властитим добровољним радом мештана Бачког Петровца.
Постала је значајна културна установа Словака у Југославији. Многи академици и доктори наука који раде и делују у Србији и Словачкој Републици, бројни научници и просветни радници, уметници и инжењери су баш на овом месту стекли своје прво знање.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
Све до данас била је једина гимназија са словачким наставним језиком. Увек је комуницирала са својом околином, и док је тражила оптимална решења отварала је и српска одељења.
Карактеристичне особине у раду гимназије су, поред добре материјалне основе и квалитетне наставе, и raznovrsne vannastavne активности ученика и професора: ученичка удружења, стручне, уметничке и спортске секције. Секција Сладкович делује без прекида од 1. октобра 1925. године до данас и захваљујући њему још живи словачка литература у Србији.
У оквиру гимназије школске 1947/48. године основана је и Учитељска школа, што је имало велики значај за судбину Словака који живе у Војводини у контексту познавања, ширења и обогаћивања властите културе, језика и идентитета. Учитељску школу је до 1965.године., када је њена активност престала, завршило преко 200 словачких учитеља. Ова школа је наставила са радом од школске 1998/99.године од када постоји истурено одељење Учитељског факултета из Сомбора на словачком језику.
У школској години 1997/98. почео је са радом и модеран Дом ученика, изграђен уз финансијску помоћ влада Словачке Републике и Ребублике Србије. Омогућава студирање Словацима из целе Војводине, и поред тога што његов капацитет није довољан за потребе и интерес ученика, који би желели да похађају ову школу.
Значајна културна институција
Као образовна институција утемељена 1919. године док је прва зграда изграђена 1923. год. Гимназија је постала значајна културна и образовна институција Словака у тадашњој Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.
Поседује богату библиотеку са преко 27000 књига, галерију модерне уметности и биолошку збирку особите вредности, а од 1997. године пружа и могућност смештаја ученика у школском интернату.
Опремљеност гимназије испуњава захтеве модерне школе. Ту су кабинети природних наука, две рачунарске учионице, стална изложба посвећена биологији, такође библиотека са преко 27000 књига и галерија ликовних радова, ту је спомен-соба која подсећа на не тако давну историју XIV ВУСБ. Ученици могу да се баве спортом на школским спортским теренима: рукометом, фудбалом и кошарком.
Гимназија је од почетка оснивања до краја школске године 2007/2008. апсолвирала више од 3700 ученика. Велика већина апсолвената гимназије је успешно завршила високо и више образовање.
У складу са својом напредном традицијом гимназија се и данас труди да се укључи у најсавременије покрете. Школа је постала један од регионалних центара за усавршавање наставника. Учитељи су основали Асоцијацију словачких педагога.
Регионални центар за усавршавање наставника је основан у школи 2000. године. То је резултат природног тока учешћа школе у пројекту ОПЕН SOCIETY ФУНД "трећи миленијум" од 1997. године, када је Фонд опремио школу најсавременијом рачунарском техником. Његов циљ је увести нове технологије и начине комуникације у наставни процес и проширити њихову примену на што већи број предмета.
Ова гимназија је веома брзо постала место за развој програма захваљујући којем професори користе рачунарску технологију и интернет у настави.
Израђују едукативне програма повезане са усавршавањем методологије наставе и наставних садржаја.
Асоцијација словачких педагога
У марту 2001. године су учитељи у гимназији основали Асоцијацију словачких педагога са циљем да се континуално посвети словачком школству у Војводини и да доприноси побољшању његовог квалитета.
Као основне циљеве је поставила:
- израда основних наставних предмета, који директно утичу на језички, национални и културни идентитет војвођанских Словака (словачки језик, историја, музичка, ликовна култура и други)
- усклађивање садржаја тако да се поједини предмети међусобно допуњују
- да се користе савремене методе и наставна средства