Sudar četiri naroda u jednom vojvođanskom selu: Ovo je priča o stanovništvu Nove Crnje (FOTO)
I danas ovde mogu da se čuje nekoliko različitih jezika među meštanima
Nova Crnja, naselje i centar opštine koja se nalazi u Vojvodini, nalazi se u severoistočnom Banatu, na raskršću između Zrenjanina i rumunske granice.
Sudar svih religija sveta u srcu Vojvodine: Ovo je versko bogatstvo Vrbasa (FOTO)
Prava prirodna oaza u srcu Vojvodine: Evo zašto morate posetiti park Jegrička (VIDEO)
Ovo naselje je specifično po tome što je nastalo naseljavanjem uglavnom mađarskog, nemačkog, srpskog i slovačkog stanovništva.
Prema popisu stanovništva Torontalske županije iz 1787. godine, Crnja je imala 185 kuća u kojima je živelo 240 porodica. Crnju je kao i ostala naselja i dobar deo površina od Žombolja do Česterega uzeo 1790. godine u zakup pukovnik Jožef Čekonjić. Pored Mađara, koje navodi grof Teleki, koji je 1794 obišao mnoga mesta u Banatu, Bačkoj i Sremu, u svom izveštaju koji tim povodom pravi, Čekonjić je odmah počeo na svoja imanja da naseljava i Nemce. Tako je već 1790. tik uz postojeće naselje Crnja u kome žive srbi naselio 55 porodica Nemaca.
Bio je to začetak buduće političke opštine Nemačka Crnja, koja će 1808. godine imati oko 200 kuća.
Spoj Srbije i Holandije u srcu Vojvodine: Ovo je priča o vetrenjači u Ravnom selu (FOTO)
Grof Čekonjić počeo je da useljava prve naseljenike kako bi oni obrađivali njegovu zemlju, a pridošlice su bile rodom sa teritorije Segedina i Arada. Posle smrti Jožefa Čekonjića imanje je nasledio Janoš Čekonjić koji se trudio da od rančeva napravi pravo seosko naselje. Godine 1828. godine su na ove prostore krenuli da pristižu Mađari, pa se u Novoj Crnji u jednom trenutku moglo čuti četiri različita jezika.
Pred naletom pljačkaša 21. januara 1849. godine, kompletno stanovništvo beži u Martonoš kako bi se spasili od napada Servianuša. Kada su videli da je sve pusto opljačkali su kuće potom zapalili naselje. Tad je izgorela i crkvena arhiva. Stanovništo se vratilo 7. maja 1849.godine. 1828 godine stanovništvo je izgradilo školsku zgradu koja je funkcionisala i kao privremena crkva. 2.juna 1844.godine se završila izgradnja crkve u kojoj se od 1796.godine vodi matična knjiga rođenih.
Muzej u crkvi: OVO je jedino mesto u Srbiji koje ima zbirku duhovnih predmeta
Godine 1857, Srpska Crnja ima čak 4276 stanovnika: Pravoslavaca 3580, rimokatolika, uglavnom Nemaca, 655, Jevreja 30, Luteranaci 7 i
Kalvinaca 4.
Prvi svetski rat je uzburkao miran razvoj sela. Posle završetka rata meštani Nove Crnje nisu dobili zemlju i zbog ovoga poljoprivrednici su ostali bez posla, živeli su u kritičnom stanju, danas za sutra. Zbog izrazitih klasnih razlika siromašni građani su bili nemoćni i nezadovoljni. Pored svega ovoga socializam i komunalizam su stigli i u ove krajeve.
Nakon prvog svetskog rata u Novoj Crnji je osnovan prvi Savez zemljoradnika.1927.godine u okviru opštinskih izbora izabrana su tri radnika bez progresivnog razmišljanja. Uvođenjem diktature i usvajanjem Vidovdanskog ustava, radnički pokret je i kod nas prešao u ilegalnost. Počelo je proganjanje komunista. Vršeni su pretresi i hapšenja.
Čuveni glumci, slavni sportisti, veliki pisci: Oni su ponos Srbije, a rođeni su u Vrbasu (FOTO)
Sva naseljena mesta imaju većinsko srpsko stanovništvo osim Nove Crnje i Tobe, koja imaju mađarsko.
Na teritoriji Opštine Nova Crnja zivi 10.465 stanovnika po poslednjem popisu iz 2011. godine, od čega najveći broj stanovnika naseljava Srpsku Crnju a najmanji broj Tobu. I danas je stanovništvo mešovito
- Srbi (70,31%)
- Mađari (18,64%)
- Romi (6,83%)
- ostali