Tamo gde se vrteška vrti već 15 godina, a zaljubljeni uživaju u ljubavi: Ovaj Trg slobode posebno je omiljen turistima! (VIDEO/FOTO)
Tokom istorije Trg slobode je imao različite funkcije i namene.
U koji god se grad nameriš kao turista ili putnik prolaznik, zasigurno ćeš naići na glavni trg. Nema mesta koje nema svoj “centar” i svoj simbol – gradski trg. Od davnina je poznato da su se upravo sve najvažnije stvari za građanstvo saopštavale upravo na trgu, a neretko je tu bila i pijaca određenim danima. Uveče se “korzo” odvijao baš na trgu, a i ulični svirači ne zaobilaze ovo stecište naroda, kako noću, a tako i danju.
Kroz istoriju je poznato da su svi vladari pravili trgove ne samo kako bi mogli tu da defiluju i izdaju naredbe, već i da se tuda dame šetaju, oficiri pokazuju i dućandžije prodaju svoju najbolju robu. Takva tradicija održavala se i u Srbiji te svaki grad, varošica ima i svoj trg.
Dama koja je proslavila Kovačicu širom sveta: Zuzana Halupova - umetnica lake ruke i slika vedrine! (FOTO, VIDEO)
Rub vremena im ne može ništa: Duhovno blago Bele Crkve - dar za turiste iz svih krajeva Srbije, ali i sveta (FOTO/VIDEO)
ŽUTA I LEKOVITA VODA KAO SIMBOL BEČEJA: Ljudi sa svih strana naše zemlje hrle u ovu opštinu po "domaću" vodu (FOTO/VIDEO)
Ipak, jedan vojvođanski grad izdvaja se i to jer ima čak četiri gradska trga, ali naravno jedan centralni i glavni – Trg slobode u Zrenjaninu.
U Zrenjaninu osim Trga slobode koji je najpoznatiji postoje i Trg dr Zorana Đinđića,
Žitni trg i Karađorđev trg
Trg slobode centralni je gradski trg i mesto je na kom se vekovima sučeljavaju tradicije i kulture, ukrštaju putevi i sudbine žitelja Zrenjanina. Funkcionalna arhitektura, sklop atraktivnih, namenski građenih zdanja i otvorenost trga ka glavnim gradskim saobraćajnicama, doprinose njegovoj ukupnoj lepoti.
Administrativnom podelom iz 1879. godine, trg dobija naziv “Ferenc Jožef ter” ili “Franc Jozef plac”. Ovaj naziv trg nosi do 1919. godine, kada postaje Trg kralja Petra I. Nakon Drugog svetskog rata dobija sadašnji naziv i do dan danas ga nije menjao. U austrougarskom, međuratnom i posleratnom periodu, na ovom trgu nalazili su se spomenici posvećeni različitim istorijskim ličnostima: mađarskom vojskovođi Erneu Kišu (1906-1920), kralju Petru I Karađorđeviću (1928-1941) i narodnom heroju Žarku Zrenjaninu-Uči (1952-1964).
Na Trgu slobode nalazi se većina najznačajnijih objekata u vezi sa društvenim i kulutrnim dešavanjima u samom gradu. Tu se nalazi Gradska kuća, Narodni muzej, Narodno pozorište, Savremena galerija, Gradska biblioteka, Rimokatolička katedrala, hotel “Vojvodina”.Nekadašnji Županijski dvor, koji danas predstavlja Gradsku kuću ponos je Zrenjanina. Ovo reprezentativno zdanje iz 1820. godine delo je Josipa Fišera. Hol zgrade čine vitraži koji personifikuju Moć, Pravdu i Mudrost.
U ovaj trg uliva se i glavna ulica, kojom je on povezan sa još dva gradska trga – Trgom dr Zorana Đinđića i Žitnim trgom.
Tokom istorije Trg slobode je imao različite funkcije i namene. Početkom XX veka ovde je bila stara varoška pijaca, potom stanica malog voza – “Ćire”, a u njegovom središtu stajala su i tri spomenika: mađarskom revolucionaru Erne Kišu (od 1906-1920), kralju Petru I Oslobodiocu (od 1926-1941, obnovljen 2005. godine) i spomenik narodnom heroju Žarku Zrenjaninu (od 1952-1964).
Zanimljivo je što se na ovom trgu već 15 godina nalazi i jedna vrteška koja ovo mesto dodatno krasi. Vrteška je u vlasništvu Atile Šarija koji se gotovo ceo svoj život bavi proizvodnjom ili prometom ovakvih ili sličnih igračaka za zabavu, a on upravo ovaj trg čini još zabavnijim i dinamičnijim.
Saobraćaj je izbačen sa većeg dela trga 2008. godine, od kada je u funkciji motornog saobraćaja samo deo uz zgradu gradske kuće. Radnici rasadnika JKP „Čistoća i zelenilo“ iz Zrenjanina redovno uređuju trg cvetnim aranžmanima i to ovom mestu daje dodatnu draž, ali stvara i idealnu oazu za neke od najlepših turističkih fotografija iz ovog grada. Na Trgu slobode redovno se održavaju izložbe na otvorenom, umetnički defilei, kao i raznorazne manifestacije. Naravno, trg je oduvek bio i mesto ljubavnih sastanaka i prelepih prosidbi, pravi mali kutak za sve zaljubljene.
Danas je Zrenjanin grad sa 22 naseljena mesta. Prostire se na površini od 1.326 km2, a prema poslednjem popisu stanovništva iz 2011. godine u opštini živi 122.714 stanovnika. U samom gradu živi 75.743 žitelja, pripadnika 25 naroda i nacionalnih manjina. Zrenjanin je sedište Srednjebanatskog okruga i značajan je ekonomski, politički, administrativno-upravni, zdravstveni, obrazovni, verski, kulturni i sportski centar Republike Srbije.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zrenjanina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada Zrenjanina, koji je dodelio sredstva.