Romantika usidrena na obali Tise: Ovde možete videti fenomen "TISKI CVET" koji se dešava samo u Kini i kod nas! (FOTO)
Tisa još odavnina važila za reku bogatu ribom, pa od nje i danas domaći ugostitelji pripremaju najukusnije riblje specijalitete koje obavezno treba probati.
Opština Bečej nalazi se u samom centru Vojvodine, uz levu obalu reke Tise, na 66. kilometru od njenog ušća u Dunav i pripada Srednjebanatskom regionu te je jedini grad na Tisi čiji je centar upravo na reci. Pored Bečeja ovu opštinu čine još i naselja Novo Miloševo, Kumane i Bočar.
Znate li vi šta je to "AJFLELOV ŠLAJZ"? U Bačkoj se krije dragulj Srbije, a njegova priča fascinira! (VIDEO/FOTO)
Mesto gde u pletenoj korpi nastaje magija za nepce: Znate li za legendarni PIROTSKI KAČKAVALJ sa leskovog pruća? (FOTO/VIDEO)
NAJVEĆA SVETINJA OVOG KRAJA: Pogledajte kakve tajne krije "MALI OSTROG" u Malom Zvorniku (FOTO/VIDEO)
Kada govorimo o Bečeju, ne možemo, a da ne spomenemo pravi simbol i pravu priču ove opštine. Mora se reći da je Bečej jedna romantična, panonska opština koje se smestila na desnoj obali reke Tise, na najvećoj krivini koju panonska lepotica pravi u Srbiji.
U istoriji se prvi put pominje 1091. godine, dok je ceo srednjovekovni period vezan za tvrđavu koja je bila bastion i carinarnica mnogih velikih kuća. Danas Bečej predstavlja multietnički grad, privredno, društveno i kulturno središte Srba i Mađara u ovom delu Vojvodine, ali i drugih naroda. Kao najveća potiska opština, Bečej je protkan mnogim prirodnim i kulturnim znamenitostima od kojih svaka priča svoju priču, a svakom tom pričom mami turiste iz svih krajeva sveta. Turiste koji su zaljubljenici u vodu, reku, mir, prirodu, tišinu i životinje.
Pored lepotice Tise, u mirnom vojvođanskom gradiću kakav je Bečej, prepunom zelenila, posetioci mogu da uživaju u šetnji olistalim ulicama, kao i centralnim gradskim trgom koji krase zadužbina baronice Eufemije Jović, velelepna zgrada gradske kuće i dva sakralna objekta - crkva Svetog Georgija i crkva Uznesenja Marijinog.
Kako je Bečej kulturni centar ovog dela Vojvodine, ima gradsko pozorište, biblioteku, istorijski arhiv, likovnu galeriju, kao i dva muzeja - dovoljno razoga za pasionirane poštovaoce umetnosti i kulture da posete ovaj grad i istraže sva kulturna i druga bogatstva koje skriva.
Međutim, najbolju ponudu pruža ljubiteljima prirode i zagovornike aktivnog odmora zbog posedovanja mnoštvo vodenih tokova koji čine pravo bogatstvo Bečeja.
Reka Tisa, koja lagano seče ravnicu, i na čijoj obali ima zanimljivih ugostiteljskih objekata, predstavlja pravu oazu mira i uživanja.
Tisa još odavnina važila za reku bogatu ribom, pa od nje i danas domaći ugostitelji pripremaju najukusnije riblje specijalitete koje obavezno treba probati.
Tiski cvet
Rečnom bogatstvu svakako doprinosi i postojanje insekta vodenih cvetova - Tiskog cveta, koji se svakog juna pojavljuje na površini, nakon tri godine provedenih kao larva na rečnom dnu. Tada Tisa cveta, a posetioci, osim u Srbiji, taj fenomen mogu da dožive još jedino na reci Jang Ce Kjang u Kini.
Zanimljivo je pomenuti da Tiski cvet više miliona godina očarava ljude svojom ritualnom ljubavnom igrom, lepotom svog oblika i boja.
Cvetanje reke Tise se odvija sredinom juna i traje oko dve nedelje. Dešava se po pravilu u večernjim časovima, a tada se na površini Tise u delu gde je dno glinovito poljavljuju larve mužjaka, iz kojih se ubrzo izgledu insekti. Nešto kasnije se poljavljuju i larve ženki, a nakon toga počinje masovni "svadbeni let".
Nad površinom reke lete hiljade žutih insekata, zaneseni ljubavnim žarom dočaravajući nastanak sveta. Nezaboravni doživljaj upotpunjuje šum njihovih svilenkastih krilca i odbljeska tonućeg sunca na vodenom ogledalu. Suton dana im oduzima snagu koju su tokom tri duge godine akumulirali u tamnom koritu reke. Površina vode tada izgleda kao da je prekrivena mailm belim cvetovima. Zbog toga se kaže da Tisa cveta.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.