Романтика усидрена на обали Тисе: Овде можете видети феномен "ТИСКИ ЦВЕТ" који се дешава само у Кини и код нас! (ФОТО)
Тиса још одавнина важила за реку богату рибом, па од ње и данас домаћи угоститељи припремају најукусније рибље специјалитете које обавезно треба пробати.
Општина Бечеј налази се у самом центру Војводине, уз леву обалу реке Тисе, на 66. километру од њеног ушћа у Дунав и припада Средњебанатском региону те је једини град на Тиси чији је центар управо на реци. Поред Бечеја ову општину чине још и насеља Ново Милошево, Кумане и Бочар.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/15/pjimage_1_3.jpg?itok=vyAddOdP)
Знате ли ви шта је то "АЈФЛЕЛОВ ШЛАЈЗ"? У Бачкој се крије драгуљ Србије, а његова прича фасцинира! (ВИДЕО/ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398613/_dz_7157.jpg?itok=eQvnzP1C)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/13/mali_zvornik_foto_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=ZRjmSD6s)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Када говоримо о Бечеју, не можемо, а да не споменемо прави симбол и праву причу ове општине. Мора се рећи да је Бечеј једна романтична, панонска општина које се сместила на десној обали реке Тисе, на највећој кривини коју панонска лепотица прави у Србији.
У историји се први пут помиње 1091. године, док је цео средњовековни период везан за тврђаву која је била бастион и царинарница многих великих кућа. Данас Бечеј представља мултиетнички град, привредно, друштвено и културно средиште Срба и Мађара у овом делу Војводине, али и других народа. Као највећа потиска општина, Бечеј је проткан многим природним и културним знаменитостима од којих свака прича своју причу, а сваком том причом мами туристе из свих крајева света. Туристе који су заљубљеници у воду, реку, мир, природу, тишину и животиње.
Поред лепотице Тисе, у мирном војвођанском градићу какав је Бечеј, препуном зеленила, посетиоци могу да уживају у шетњи олисталим улицама, као и централним градским тргом који красе задужбина баронице Еуфемије Јовић, велелепна зграда градске куће и два сакрална објекта - црква Светог Георгија и црква Узнесења Маријиног.
Како је Бечеј културни центар овог дела Војводине, има градско позориште, библиотеку, историјски архив, ликовну галерију, као и два музеја - довољно разога за пасиониране поштоваоце уметности и културе да посете овај град и истраже сва културна и друга богатства које скрива.
Међутим, најбољу понуду пружа љубитељима природе и заговорнике активног одмора због поседовања мноштво водених токова који чине право богатство Бечеја.
Река Тиса, која лагано сече равницу, и на чијој обали има занимљивих угоститељских објеката, представља праву оазу мира и уживања.
Тиса још одавнина важила за реку богату рибом, па од ње и данас домаћи угоститељи припремају најукусније рибље специјалитете које обавезно треба пробати.
Тиски цвет
Речном богатству свакако доприноси и постојање инсекта водених цветова - Тиског цвета, који се сваког јуна појављује на површини, након три године проведених као ларва на речном дну. Тада Тиса цвета, а посетиоци, осим у Србији, тај феномен могу да доживе још једино на реци Јанг Це Кјанг у Кини.
Занимљиво је поменути да Тиски цвет више милиона година очарава људе својом ритуалном љубавном игром, лепотом свог облика и боја.
Цветање реке Тисе се одвија средином јуна и траје око две недеље. Дешава се по правилу у вечерњим часовима, а тада се на површини Тисе у делу где је дно глиновито пољављују ларве мужјака, из којих се убрзо изгледу инсекти. Нешто касније се пољављују и ларве женки, а након тога почиње масовни "свадбени лет".
Над површином реке лете хиљаде жутих инсеката, занесени љубавним жаром дочаравајући настанак света. Незаборавни доживљај употпуњује шум њихових свиленкастих крилца и одбљеска тонућег сунца на воденом огледалу. Сутон дана им одузима снагу коју су током три дуге године акумулирали у тамном кориту реке. Површина воде тада изгледа као да је прекривена mailm белим цветовима. Због тога се каже да Тиса цвета.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.