Udruženje koje čuva tradiciju: "Brežanke" su žene koje se bave humanitarnim radom u Somboru (FOTO)
Postoje od 2009. godine
U Bačkom bregu, opštini grada Sombora, postoji Udruženje žena "Brežanke". Pod tim nazivom deluju od 2009. godine, i one su udruženje koje želi da očuva tradicionalne zanate, ali se najviše se bave humanitarnim radom.
Pročitajte i:
Članovi Udruženja mogu da budu svi građani bez obzira na nacionalnu, versku, stranačku pripadnost i obrazovanje.
O samom Udruženju i njihovim manifestacijama pričali smo sa jednom od "Brežanki", Marijom Ivošev.
- Postojimo devet godina, imamo dve manifestacije na kojima učestvujemo u toku godine. Žene su se ranije uglavnom bavile humanitarnim radom. Mi smo nastavile sa tim i naravno proširile svoju delatnost, jer želimo da očuvamo tradiciju - rekla je Marija.
Tokom godine imaju mnogo aktivnosti i na početku godine prave plan rada, a od marta im kreću humanitarne aktivnosti. Dve manifestacije koje organizuju su Osmomartovski bal za Dan žena i Miholjdanski susreti.
- Prvu manifestaciju koju imamo je Osmomartovski bal, jer su i nekad ranije žene to organizovale pa smo mi nastavile. Tu organizujemo prodaju tombole i na taj način skupljamo donacije za naše udruženje. Napravimo i večeru uz muziku, pa se družimo u opuštenoj atmosferi. Najčešće na ta druženja dolaze žene same, ali dođu i poneki muž i dečko - rekla je Marija.
Miholjdanski susreti su manifestacija koja je već presla u tradiciju Udruženja i sela, jer se održava od 2009. godine, uvek nedelju pre proštenja (seoske slave) svetog Mihovila, 29.09. To je manifestacija koja za cilj ima okupljanje seoskih udruženja sa područja Vojvodine, Republike Mađarske i Republike Hrvatske, tako da manifestacija ima međunarodni karakter.
- Druga manifestacija koju organizujemo jesu Miholjdanski susreti. To je međunarodna izložba narodnih rukotvorina. Sve što ženska ruka može da napravi. Imamo goste iz Hrvatske, Mađarske, i naše iz okoline. Bude prisutno po 18, 20 udruženja. Tu imamo i radionice veza, slikanja, heklanja i tako dalje.Sva udruženja izlažu svoje proizvode, a naravno ukoliko bude potražnje bude i prodajnog karaktera, ali osnovno je izložbenog - opisuje Marija kako izgledaju njihova druženja.
Nakon toga, bude izložba kolača i peciva. Svako bira sam šta će da pravi, ali svake godine organizuju neku temu. Ove godine su se odlučile da to bude "pita". Na kraju programa, stručni žiri je izabrao najbolju. Sutradan, sve što im je ostalo nose u Gerontološki centar Sombor.
- U sklopu Miholjdanskih susreta bude izložba kolača i peciva, a ove godine je odabran stručni žiri od dva profesora iz Ekonomske škole - smer kuvara i urednik radija Novi radio Sombor koji su odabrali najbolju pitu i podlili simbolične nagrade. Celokupna manifestacija je humanitarnog karaktera, jer svi kolači, peciva i voće koje se izlaže posle izložbe nosi se u Gerontološki centar Sombor, tako da se svi uključujemo u manifestaciju Sunčana jesen života - priča Marija.
Od osnivanja Udruženja, pa sve do danas, kroz godinu imaju stalno aktivnosti. Neke od tih su postale stalne u njihovom humanitarnom delovanju:
*mart Deci s ljubavlju - izložba torti i kolača u Učeničkom domu u Somboru za nezbrinutu decu doma Mika Antić;
*poseta neuropsihijatriji u Somboru gde nose kolače i garderobu;
*Dani žita u Somboru, akcija Nahranimo gladne - kolači i peciva;
*Sunčana jesen života - poseta Gerontološkom centru u Sombor gde nose kolače;
* Izložba stvaralaštva seoskih žena Vojvodine.
Posećuju Udruženja u okolini, a isto tako i u Mađarskoj i Hrvatskoj, gde učestvuju na izložbama koje oni organizuju.
- Idemo često da gostujemo kada nas naša prijateljska udruženja zovu. Ove godine smo 4 puta bile u Hrvatskoj - rekla je Marija.
Pomažu koliko je u njihovoj moći i udruženja u selu, i to najviše pecivima i kolačima za sve svečanosti koje organizju.
- Ove godine je na našu inicijativu seoska biblioteka obeležila je 100 godina postojanja. Negujemo i kulturu i stare zanate - rekla je zadovoljno Marija.