Vrsta koja izumire: Rezervat u Čoki čuva poslednjih 30 jedinki (FOTO)
Teže do 16 kilograma
Rekreativni i sportski lov i ribolov sastavni su deo života velikog broja Srba. Zanimljivo, postoje i delovi zemlje u kojima postoji i lepa tradicija inostranog i domaćeg lovnog turizma. Jedno od takvih mesta jeste Čoka, na tromeđi sa Mađarskom i Rumunijom.
Među nešto više od 11.000 stanovnika, smeštenih u osam naselja, mnogobrojni su oni koji na obalama Tise pecaju kapitalne primerke šarana, soma, smuđa, štuke, deverike, kečige… Jednako interesovanje onih koji se umesto štapa radije late lovačke puške, pobuđuju zec, srndać, divlja svinja ili pernata divljač poput fazana, divljih patki i jarebica. Takvi su organizovani u dva lovačka udruženja – LU Čoka i LU Padej.
Ipak, ono što karakteriše prirodu ovog mesta na severoistoku Vojvodine jeste i postojanje prirodnog rezervata sa zaštićenom vrstom droplje, poznatom kod nas i u svetu.
Reč je najtežoj vrsti prtice letačice, čiji primerci u proseku teže deset do 16 kilograma. Mužjaci droplje, ujedno veći predstavnici vrste, dugi su do 110 centimetara sa rasponom krila do 2,5 metara.
Procenjuje se da u svetu postoji nešto više od 30.000 jedinki, od čega tek tridesetak u Banatu. Nalaze se u rezervatu nazvanom Pašnjaci velike droplje, a time i u turističkoj ponudi opštine Čoka.