Врста која изумире: Резерват у Чоки чува последњих 30 јединки (ФОТО)
Теже до 16 килограма
Рекреативни и спортски лов и риболов саставни су део живота великог броја Срба. Занимљиво, постоје и делови земље у којима постоји и лепа традиција иностраног и домаћег ловног туризма. Једно од таквих места јесте Чока, на тромеђи са Мађарском и Румунијом.
Међу нешто више од 11.000 становника, смештених у осам насеља, многобројни су они који на обалама Тисе пецају капиталне примерке шарана, сома, смуђа, штуке, деверике, кечиге… Једнако интересовање оних који се уместо штапа радије лате ловачке пушке, побуђују зец, срндаћ, дивља свиња или перната дивљач попут фазана, дивљих патки и јаребица. Такви су организовани у два ловачка удружења – ЛУ Чока и ЛУ Падеј.
Ипак, оно што карактерише природу овог места на североистоку Војводине јесте и постојање природног резервата са заштићеном врстом дропље, познатом код нас и у свету.
Реч је најтежој врсти пртице летачице, чији примерци у просеку теже десет до 16 килограма. Мужјаци дропље, уједно већи представници врсте, дуги су до 110 центиметара са распоном крила до 2,5 метара.
Процењује се да у свету постоји нешто више од 30.000 јединки, од чега тек тридесетак у Банату. Налазе се у резервату названом Пашњаци велике дропље, а тиме и у туристичкој понуди општине Чока.