Zbog ovog napitka mnogi hrle u Zrenjanin: Nemačka receptura i slasno piće zadovoljili su i najviše zvaničnike sveta (VIDEO)
Zrenjaninsku pivaru je osnovao 1745. godine Nemac Sebastijan Krajcajzen
Da li ste znali da je grad Zrenjanin bio i ostao prepoznatljiv po proizvodnji piva? Da, tako je, Zrenjanin nije poznat samo po manifestaciji "Dani piva”, jednoj od najvećih u Srbiji, koju poseti oko pola miliona ljudi, već pre svega po samom pivu.
Iz dugogodišnje proizvodnje piva nastala je potreba za manifestacijom na kojoj će se promovisati čuveni napitak, a pivo se u Zrenjaninu proizvodilo pored samog dvora Lazara Dunđerskog. Tačnije, u zgradi na obali Begeja čiji je jedan deo danas Muzej piva, a ona je deo značajnog industrijskog i graditeljskog nasleđa. Prostire se od nekadašnje palate Lazara Dunđerskog do bivše fabrike čarapa "Udarnik".
Zahvaljujući Udruženju građana "Urbani forum" i podršci lokalne samouprave, pogon varione je 2016. godine renoviran i pretvoren u današnji Muzej piva koji obiluje istorijom i predmetima koji verodostojno prikazuju kako se nekada davno proizvodilo i pakovalo pivo u Bečkereku.
Otpad više neće biti problem Novosađanima! Projekat vredan skoro 90 miliona evra: Cilj - zeleniji Novi Sad (VIDEO/FOTO)
Mesto gde sve vrvi od dobre zabave i gurmanluka: U Zrenjaninu manifestacioni turizam iz godine u godinu cveta (FOTO)
"Zrenjanin - grad na Begeju" Ova reka nosi sa sobom priče o sedam vekova života Zrenjaninaca (FOTO)
Istorija i nastanak Muzeja piva
Zrenjaninsku pivaru je osnovao 1745. godine Nemac Sebastijan Krajcajzen. Ova pivara je najveći procvat doživela kada ju je Lazar Dunđerski, najveći tadašnji veleposednik, preuzeo 1891. godine. Od tada pa sve do 1911. godine vršena je temeljna rekonstrukcija. Ideja o osnivanju Muzeja piva javlja se 2011. godine kao građanska inicijativa. Kasnije se projekat nastavlja u okviru Turističke organizacije grada Zrenjanina. Sa realizacijom se kreće tek 2016. godine, zahvaljujući pomoći dobijenoj od Grada.
Tada se zaključilo da bi uređenje starog pivskog pogona Varione u Muzej piva bilo veoma značajno za razvoj turizma. U okviru nekadašnje Zrenjaninske pivare danas postoji Muzej piva u izgradnji, koji osim predstavljanja ličnosti Lazara Dunđerskog i njegove porodice ima sačuvan najvredniji proizvodni deo pivare gde se kuvalo pivo - varionu sa mašinama i opremom. Tu su sačuvane retke stare mašine i oprema, neke iz vremena pre Drugog svetskog rata.
Šta se sve nalazi u Muzeju piva?
Objekat u kom se nalazi Muzej piva naziva se Variona, odnosno Kuhinja piva. Varionu je izgradila Zrenjaninska industrija piva 1958. godine. Ovaj objekat je u vreme izgradnje bio jedan od najsavremenijih u našoj zemlji - u njoj su ugrađeni fabrički bakarni kazani za kuvanje piva. Unutrašnjost dela Varione gde se kuvalo pivo ima zidnu i podnu oblogu, prekrivenu bračkim kamenom u osam boja.
Danas su posetiocima dostupni delovi Muzeja piva u prizemnom i suterenskom delu, ali će se uskoro uređivati i gornji spratovi, gde će biti izloženi sledeći eksponati:
- arhivska dokumenta i stručna literatura o pravljenju piva, radna odela i obuća radnika nekadašnje pivare
- stare pivske alatke, delovi opreme, sirovine, flaše iz raznih epoha Zrenjaninskog piva, pune flaše nekadašnjeg Zrenjaninskog piva i pune flaše Tut-Guta i Euromalca
- arhitektonska i građevinska dokumentacija o pivskom industrijskom kompleksu, tehnički crteži mašina i opreme
- mnogobrojne pivske ambalaže, kolekcija raznih vrsta piva iz bivše Jugoslavije – poklon Srđana Števina
- kolekcija pivskih limenki, kolekcija pivskih krigli, čaša, podmetača za pivo, pivskih etiketa
- delovi laboratorijske opreme, fotografije i video-materijal; diplome, medalje, pehari i priznanja Zrenjaninske pivare itd.
O samom Muzeju, postavci, kao i planovima i projektima koji su u planu, ali i koji su završeni koji imaju za cilj unapređenje rada Muzeja piva govorio je saradnik za turizam Vojislav Cvejić koji na samom početku razgovora isakao da je ova pivara na samom početku bila jedna od najrazvijenijih proizvodnji kada je posle rata naglo došlo do razvoja tehnologije u pivarskoj industriji.
- Oprema je tada kupljena od jedne od najpoznatijih firmi na svetu za proizvodnju piva iz Nemačke, kao i oprema od naših najboljih firmi iz bivše Jugoslavije. Osim toga, još za vreme Lazara Dunđerskog, pivo je pravljeno po principu brizenskog tipa, i to je jedan od tajni zbog čega je bilo toliko kvalitetno - objašnjava saradnik za turizam Vojislav Cvejić.
Jedna od zanimljivosti koja je u vezi sa nekadašnjom pivarom u Zrenjaninu jeste i to da se na prvom Samitu nesvrstanih u Beogradu 1961. godine jedino točilo pivo iz Zrenjanina u 28 pivara. Upravo tada, neki od najviših svetskih zvaničnika probali su zrenjaninsko pivo i u njemu uživali.
- Pivo je bilo izuzetnog kvaliteta, imali smo najkvalitetniju opremu, a sada smo uspeli da to i zakonski, zahvaljujući Muzeju nauke i tehnike iz Beograda, gde su ova zgrada, kao i sva oprema proglašeni za kulturno dobro Republike Srbije - ističe ponosno savetnik za turizam Vojislav Cvejić.
Cvejić ističe da je zahvaljujući rukovodstvu Grada Zrenjanina ova pivara dobila sredstva za obnovu dela zgrade u kojoj se nalazi Muzej piva i za tekuća održavanja čime je osposobljen za posetioce.
- Svi mogu dolaziti kako pojedinačno, tako i u organizovanim grupama. Svi posetioci imaju prilike da vide kako se nekada odvijala proizvodnja, mogu videti stare mašine, opremu, sirovine, krigle, čaše, fotografije, video materijal i još mnogo toga što se može pokazati - istakao je Cvejić.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zrenjanina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.