Због овог напитка многи хрле у Зрењанин: Немачка рецептура и сласно пиће задовољили су и највише званичнике света (ВИДЕО)
Зрењанинску пивару је основао 1745. године Немац Себастијан Крајцајзен
Да ли сте знали да је град Зрењанин био и остао препознатљив по производњи пива? Да, тако је, Зрењанин није познат само по манифестацији "Дани пива”, једној од највећих у Србији, коју посети око пола милиона људи, већ пре свега по самом пиву.
Из дугогодишње производње пива настала је потреба за манифестацијом на којој ће се промовисати чувени напитак, а пиво се у Зрењанину производило поред самог двора Лазара Дунђерског. Тачније, у згради на обали Бегеја чији је један део данас Музеј пива, а она је део значајног индустријског и градитељског наслеђа. Простире се од некадашње палате Лазара Дунђерског до бивше фабрике чарапа "Ударник".
Захваљујући Удружењу грађана "Урбани форум" и подршци локалне самоуправе, погон варионе је 2016. године реновиран и претворен у данашњи Музеј пива који обилује историјом и предметима који веродостојно приказују како се некада давно производило и паковало пиво у Бечкереку.
Отпад више неће бити проблем Новосађанима! Пројекат вредан скоро 90 милиона евра: Циљ - зеленији Нови Сад (ВИДЕО/ФОТО)
Место где све врви од добре забаве и гурманлука: У Зрењанину манифестациони туризам из године у годину цвета (ФОТО)
"Зрењанин - град на Бегеју" Ова река носи са собом приче о седам векова живота Зрењанинаца (ФОТО)
Историја и настанак Музеја пива
Зрењанинску пивару је основао 1745. године Немац Себастијан Крајцајзен. Ова пивара је највећи процват доживела када ју је Лазар Дунђерски, највећи тадашњи велепоседник, преузео 1891. године. Од тада па све до 1911. године вршена је темељна реконструкција. Идеја о оснивању Музеја пива јавља се 2011. године као грађанска иницијатива. Касније се пројекат наставља у оквиру Туристичке организације града Зрењанина. Са реализацијом се креће тек 2016. године, захваљујући помоћи добијеној од Града.
Тада се закључило да би уређење старог пивског погона Варионе у Музеј пива било веома значајно за развој туризма. У оквиру некадашње Зрењанинске пиваре данас постоји Музеј пива у изградњи, који осим представљања личности Лазара Дунђерског и његове породице има сачуван највреднији производни део пиваре где се кувало пиво - вариону са машинама и опремом. Ту су сачуване ретке старе машине и опрема, неке из времена пре Другог светског рата.
Шта се све налази у Музеју пива?
Објекат у ком се налази Музеј пива назива се Вариона, односно Кухиња пива. Вариону је изградила Зрењанинска индустрија пива 1958. године. Овај објекат је у време изградње био један од најсавременијих у нашој земљи - у њој су уграђени фабрички бакарни казани за кување пива. Унутрашњост дела Варионе где се кувало пиво има зидну и подну облогу, прекривену брачким каменом у осам боја.
Данас су посетиоцима доступни делови Музеја пива у приземном и сутеренском делу, али ће се ускоро уређивати и горњи спратови, где ће бити изложени следећи експонати:
- архивска документа и стручна литература о прављењу пива, радна одела и обућа радника некадашње пиваре
- старе пивске алатке, делови опреме, сировине, флаше из разних епоха Зрењанинског пива, пуне флаше некадашњег Зрењанинског пива и пуне флаше Тут-Гута и Еуромалца
- архитектонска и грађевинска документација о пивском индустријском комплексу, технички цртежи машина и опреме
- многобројне пивске амбалаже, колекција разних врста пива из бивше Југославије – поклон Срђана Штевина
- колекција пивских лименки, колекција пивских кригли, чаша, подметача за пиво, пивских етикета
- делови лабораторијске опреме, фотографије и видео-материјал; дипломе, медаље, пехари и признања Зрењанинске пиваре итд.
О самом Музеју, поставци, као и плановима и пројектима који су у плану, али и који су завршени који имају за циљ унапређење рада Музеја пива говорио је сарадник за туризам Војислав Цвејић који на самом почетку разговора исакао да је ова пивара на самом почетку била једна од најразвијенијих производњи када је после рата нагло дошло до развоја технологије у пиварској индустрији.
- Опрема је тада купљена од једне од најпознатијих фирми на свету за производњу пива из Немачке, као и опрема од наших најбољих фирми из бивше Југославије. Осим тога, још за време Лазара Дунђерског, пиво је прављено по принципу бризенског типа, и то је један од тајни због чега је било толико квалитетно - објашњава сарадник за туризам Војислав Цвејић.
Једна од занимљивости која је у вези са некадашњом пиваром у Зрењанину јесте и то да се на првом Самиту несврстаних у Београду 1961. године једино точило пиво из Зрењанина у 28 пивара. Управо тада, неки од највиших светских званичника пробали су зрењанинско пиво и у њему уживали.
- Пиво је било изузетног квалитета, имали смо најквалитетнију опрему, а сада смо успели да то и законски, захваљујући Музеју науке и технике из Београда, где су ова зграда, као и сва опрема проглашени за културно добро Републике Србије - истиче поносно саветник за туризам Војислав Цвејић.
Цвејић истиче да је захваљујући руководству Града Зрењанина ова пивара добила средства за обнову дела зграде у којој се налази Музеј пива и за текућа одржавања чиме је оспособљен за посетиоце.
- Сви могу долазити како појединачно, тако и у организованим групама. Сви посетиоци имају прилике да виде како се некада одвијала производња, могу видети старе машине, опрему, сировине, кригле, чаше, фотографије, видео материјал и још много тога што се може показати - истакао је Цвејић.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зрењанина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.