NAKON 20 GODINA: U Puli došla na svet raža Srećko, a ime dobila zbog OVOGA! (FOTO)
Konačno.
UAquariumu u Puli nakon dvadeset godina na svet je došla prva raža kamenjarka koja je zbog svog preslatkog osmeha dobila ime Srećko. Njeno rođenje za zaposlene u Aquariumu je poseban događaj.
NAJBOGATIJA MAČKA NA SVETU: Pokojni Lagerfeld joj ostavio 200 MILIONA EVRA!
REZERVAT PRIRODE KRALJEVAC: Stanište VRSTE koje NEMA više nigde u svetu, ali nije samo po tome POSEBAN (VIDEO)
Raže i morski psi su u opasnosti od izumiranja zbog velikog izlova, zagađenja mora i klimatskih promena pa rođenje Srećka, kažu u pulskom Aquariumu, predstavlja veliku nadu da će se ove životnjske vrste sačuvati i da će se razmnožiti.
- Proteklih godina nije bilo mogućnosti niti uslova da se učini ovaj veliki korak, ali danas smo srećni jer imamo Srećka i još šest malih raža koje su na svet došle nedelju dana nakon Srećka. Srećko je bio prvi i to tri nedelje ranije, 7. januara. Nije bilo nikakvih komplikacija i potpuno je zdrav. Naš akvarijum se potrudio daa za potpunu ishranu mladih raža dobije veću količinu fito i zooplanktona, kao i drugih organizama koji su potrebni za rast i razvoj manjih riba, pa tako i raža. Raže se, nakon što potroše zalihe žumančane kesice iz jajeta, počinju hraniti gore navedenim organizmima - rekla je Milena Mičić vlasnica Aquariuma.
Ima i sedmero braće i sestara
Srećko odlično napreduje i za sve zaposlene u pulskom akvarijumu to je poseban događaj. Srećko je u početku bio dugačak tek osam centimetara.
Ima i svoju braću i sestre, za sada sedam malih ražica. Srećko ima preslatki osmijeh, a kod nas mu je dobro što se vidi po napretku. Međutim, važno je reći da je sve više živih organizama ugroženo, posebno morski psi, raže i korali pa Aquarium putem programa uzgoja ugroženih vrsta u zatočeništvu daje svoj doprinos. Bilo je potrebno dobro brinuti se o svakom jajetu kako bi se iz njega na kraju izlegla mala raža - objasnila je Mičić.
Kad narastu preseliće ih u Dubrovnik
U Jadranskom moru inače živi desetak vrsta raža, a najčešća je raža kamenjarka. Može postići dužinu od 1,10 metara i težinu do 8 kilograma. Po sredini tela, po gornjoj strani, ima tri reda bodlji. Ima hrapavu kožu, a bojom se stapa s morskim dnom.
- Nakon što raže malo porastu želja nam je da ih preselimo u Dubrovnik. Od svih vrsta koje se love mrežama, jedna od najugroženijih je upravo raža kamenjarka. Do pre 50-ak godina bile su među četiri najzastupljenije lovne vrste, a danas su pale ispod 20. mesta. Njeno je obnavljanje toliko ugroženo da se u srednjem i južnom Jadranu retko love čak i mali primerci. Aquarium u Dubrovniku trenutno nema nijednu ražu tako da će se sa našim primercima ukazati na ugroženost te vrste u Jadranu i podstaći podizanje svesti o ovom problemu u javnosti - rekla je Mičić na kraju.
VELIKE MOGUĆNOSTI PRIRODNOG REZERVATA: Ekološki, naučni i turistički značaj Slatine (VIDEO)
BOGATO PRIRODNO NASLEĐE "BAGREMARA": Specijalni rezervat prirode - savršen izbor za izlet (VIDEO)
Nova sezona krivolova prepelica - otkrivena tri slučaja u okolini Sremske Mitrovice
NAPAD POSADE NA JAPANSKOM MORU: Severnokorejski krivolovci ranili tri ruska vojnika!