НАКОН 20 ГОДИНА: У Пули дошла на свет ража Срећко, а име добила због ОВОГА! (ФОТО)
Коначно.
UAquariumu у Пули након двадесет година на свет је дошла прва ража камењарка која је због свог преслатког осмеха добила име Срећко. Њено рођење за запослене у Aquariumu je посебан догађај.
НАЈБОГАТИЈА МАЧКА НА СВЕТУ: Покојни Лагерфелд јој оставио 200 МИЛИОНА ЕВРА!
РЕЗЕРВАТ ПРИРОДЕ КРАЉЕВАЦ: Станиште ВРСТЕ које НЕМА више нигде у свету, али није само по томе ПОСЕБАН (ВИДЕО)
Раже и морски пси су у опасности од изумирања због великог излова, загађења мора и климатских промена па рођење Срећка, кажу у пулском Aquariumu, представља велику наду да ће се ове животњске врсте сачувати и да ће се размножити.
- Протеклих година није било могућности нити услова да се учини овај велики корак, али данас смо срећни јер имамо Срећка и још шест малих ража које су на свет дошле недељу дана након Срећка. Срећко је био први и то три недеље раније, 7. јануара. Није било никаквих компликација и потпуно је здрав. Наш акваријум се потрудио даа за потпуну исхрану младих ража добије већу количину фито и зоопланктона, као и других организама који су потребни за раст и развој мањих риба, па тако и ража. Раже се, након што потроше залихе жуманчане кесице из јајета, почињу хранити горе наведеним организмима - рекла је Милена Мичић власница Aquariuma.
Има и седмеро браће и сестара
Срећко одлично напредује и за све запослене у пулском акваријуму то је посебан догађај. Срећко је у почетку био дугачак тек осам центиметара.
Има и своју браћу и сестре, за сада седам малих ражица. Срећко има преслатки осмијех, а код нас му је добро што се види по напретку. Међутим, важно је рећи да је све више живих организама угрожено, посебно морски пси, раже и корали па Aquarium путем програма узгоја угрожених врста у заточеништву даје свој допринос. Било је потребно добро бринути се о сваком јајету како би се из њега на крају излегла мала ража - објаснила је Мичић.
Кад нарасту преселиће их у Дубровник
У Јадранском мору иначе живи десетак врста ража, а најчешћа је ража камењарка. Може постићи дужину од 1,10 метара и тежину до 8 килограма. По средини тела, по горњој страни, има три реда бодљи. Има храпаву кожу, а бојом се стапа с морским дном.
- Након што раже мало порасту жеља нам је да их преселимо у Дубровник. Од свих врста које се лове мрежама, једна од најугроженијих је управо ража камењарка. До пре 50-ак година биле су међу четири најзаступљеније ловне врсте, а данас су пале испод 20. места. Њено је обнављање толико угрожено да се у средњем и јужном Јадрану ретко лове чак и мали примерци. Aquarium у Дубровнику тренутно нема ниједну ражу тако да ће се са нашим примерцима указати на угроженост те врсте у Јадрану и подстаћи подизање свести о овом проблему у јавности - рекла је Мичић на крају.
ВЕЛИКЕ МОГУЋНОСТИ ПРИРОДНОГ РЕЗЕРВАТА: Еколошки, научни и туристички значај Слатине (ВИДЕО)
БОГАТО ПРИРОДНО НАСЛЕЂЕ "БАГРЕМАРА": Специјални резерват природе - савршен избор за излет (ВИДЕО)
Нова сезона криволова препелица - откривена три случаја у околини Сремске Митровице
НАПАД ПОСАДЕ НА ЈАПАНСКОМ МОРУ: Севернокорејски криволовци ранили три руска војника!