DORĆOLCI SE GROHOTOM SMEJALI OVIM EVROPSKIM GRADOVIMA?! Imali su puno PRAVO na to, a evo O ČEMU se radi
Nisu im ni blizu
Svaki stranac koji dođe u Srbiju obavezno poseti neku od naših kafana, verovatno i ne znajući da je upravo na teritoriji današnjeg Dorćola, kako govore istorijski izvori, otvorena prva kafana još davne 1522. godine. Veruje se da su ovu, danas kultnu, ustanovu među Srbe doneli Turci nakon osvajanja Beograda. Ubrzo su se kafane proširile i po ostalim delovima Beograda.
HITLER JE BIO JEVREJIN: Najluđe teorije o vođi nacističke Nemačke u koje veruju milioni
STRANCI OTKRILI TAJNU SRPSKOG JEZIKA - jedan od NAJTEŽIH jezika se MOŽE savladati samo OVAKO
NE PRIBLIŽAVAJ SE PROZORU! Šest HORORA koje morate POGLEDATI, od ovoga se DIŽE KOSA na glavi
Ova dorćolska kafana računa se i kao prva kafana na čitavom Balkanu, ali to nije sve. Oni su mogli da se smeju i ljudima po Londonu, Parizu i Beču, koji su svoje kafane dobili tek u 17. veku, pa su Dorćolci ponosno mogli da kažu da se baš u njihovom kraju nalazi prva kafana u Evropi, a zamalo i svetu.
Nego, da se zadržimo na Evropi.
Kafa i kafanska kultura stigle su putem kontakta sa Turcima i gotovo da su odmah postale popularne i počele da se šire, pa je prva posle Dorćola bila Venecija, naravno.
Ona je prvu kafanu dobila 1629. godine, zahvaljujući svojim trgovačkim vezama, međutim, prvi pouzdani zapis datira tek iz 1645. godine.
Englezi su prvu kafanu dobili tek 1652. godine, i to u Oksfordu, a iste godine se i London mogao pohvaliti ovom novinom, no ne možemo a da ne primetimo da je to svakako jedno pozamašno kašnjenje od 130 godina za Dorćolom i Beogradom.
Godina 1672. rezervisana je za Pariz, dok je Beč kaskao za svima i svoju prvu kafanu dobio tek 1683. godine, nakon čega je ovaj fenomen počeo da se širi i po drugim mestima.