ДОРЋОЛЦИ СЕ ГРОХОТОМ СМЕЈАЛИ ОВИМ ЕВРОПСКИМ ГРАДОВИМА?! Имали су пуно ПРАВО на то, а ево О ЧЕМУ се ради
Нису им ни близу
Сваки странац који дође у Србију обавезно посети неку од наших кафана, вероватно и не знајући да је управо на територији данашњег Дорћола, како говоре историјски извори, отворена прва кафана још давне 1522. године. Верује се да су ову, данас култну, установу међу Србе донели Турци након освајања Београда. Убрзо су се кафане прошириле и по осталим деловима Београда.
ХИТЛЕР ЈЕ БИО ЈЕВРЕЈИН: Најлуђе теорије о вођи нацистичке Немачке у које верују милиони
СТРАНЦИ ОТКРИЛИ ТАЈНУ СРПСКОГ ЈЕЗИКА - један од НАЈТЕЖИХ језика се МОЖЕ савладати само ОВАКО
НЕ ПРИБЛИЖАВАЈ СЕ ПРОЗОРУ! Шест ХОРОРА које морате ПОГЛЕДАТИ, од овога се ДИЖЕ КОСА на глави
Ова дорћолска кафана рачуна се и као прва кафана на читавом Балкану, али то није све. Они су могли да се смеју и људима по Лондону, Паризу и Бечу, који су своје кафане добили тек у 17. веку, па су Дорћолци поносно могли да кажу да се баш у њиховом крају налази прва кафана у Европи, а замало и свету.
Него, да се задржимо на Европи.
Кафа и кафанска култура стигле су путем контакта са Турцима и готово да су одмах постале популарне и почеле да се шире, па је прва после Дорћола била Венеција, наравно.
Она је прву кафану добила 1629. године, захваљујући својим трговачким везама, међутим, први поуздани запис датира тек из 1645. године.
Енглези су прву кафану добили тек 1652. године, и то у Оксфорду, а исте године се и Лондон могао похвалити овом новином, но не можемо а да не приметимо да је то свакако једно позамашно кашњење од 130 година за Дорћолом и Београдом.
Година 1672. резервисана је за Париз, док је Беч каскао за свима и своју прву кафану добио тек 1683. године, након чега је овај феномен почео да се шири и по другим местима.