JEZIVI SU, A NE MOŽETE DA OBJASNITE ZAŠTO? Ovo su 3 razloga ZAŠTO su nam klovnovi KOŠMAR (VIDEO)
Saveti da pobedite strah!
Fobija od klovnova poznata kao koulrofobija u poslednje vreme je čini se dobila potpuno novu dimenziju. Nepoznate osobe obučene u kostime ovih "čudnih" likova, koji bi trebalo da nasmeju ljude, seju strah po Americi, a sada su stigli i na Balkan.
Zbog čega su izabrali baš kostime, odnosno šarena lica klovnova? Pa upravo zbog dvojakih osećaja prema tom liku, koji sa jedne strane može izgledati zabavno i veselo, ali isto tako i buditi osećanje nelagododnosti i straha.
"Klovnovi ubice" su se vratili, i strašniji su nego ikad (VIDEO)
Ako ste se ikada pitali zašto ih se plašimo, evo odgovora. Ovo su tri osnovna razloga zbog kojih klovnovi ulivaju strah u kosti:
1. Koulrofobija je relativno retka fobija, a naučnici i lekari veruju da je uzrokuje neznanje ko se zapravo krije iza debelog sloja šminke.
Strah od klovna može uzrokovati osećaj panike, poteškoće kod disanja, nepravilno kucanje srca, znojenje i mučninu. Fobija je češća kod dece, ali i odrasli mogu patiti od nje, a može se lečiti kognitivnom bihevioralnom terapijom.
KLOVN POČASTIO ŽENU PO FACI: Da OVO uradi vašem detetu, ubili biste ga (VIDEO)
2. Kostimi klovna obično preterano ističu i povećavaju crte lica i delove tela, poput ruku, nogu i nosa. To se može doživeti čudovišnim ili kao deformitet kao što se može doživeti i komičnim. Izražene nenormalnosti na licu klovna mogu izmeniti izgled osobe do te mere da figura deluje dovoljno živo da bude uznemirujuća, ali nedovoljno realistično da bi njena pojava bila ugodna.
Savremeni arhetip zlog klovna nastao je 80-ih godina, a popularizovao ga je Stiven King svojim horor-romanom "Ono" koji je kasnije prenet i na filmsko platno. Smatra se da je na stvaranje lika zlog klovna zvanog "Penivajs" King inspiraciju pronašao u Džon Vejn Geci-ju, stvarnom serijskom ubici zvanom "Klovn ubica" koji je 70-ih sejao strah u Americi. Nadimak Klovn ubica je dobio jer je svoje žrtve tražio na dobrotvornim događajima, paradama i dečijim zabavama odeven u kostim klovna Poga, lika kojeg je sam osmislio piše portal Zadovoljna.hr.
3. Komični klovnovi, poznati i kao lakrdijaši ili pajaci, bili su uobičajena forma zabavljanja masa u srednjovekovno doba. Iako su bili smešni, ispod površine njihovog humora skrivala se uznemirujuća istina. Istoričari ističu da su te šaljivdžije podsećale ljude na njihovu smrtnost, životinjsku narav i na to koliko nerazumni, blesavi i sitničavi mogu biti. Takvo razmišljanje nastavilo se i kroz 16. vek u kojem su šekspirovski lakrdijaši često bili povezivani sa smrću i mračnim istinama.
Dobar primer za to je dvorska luda kralja Leara, koja je hodala okolo i podsećala ljude da nisu pametni koliko misle, pritom izgovarajući dvosmislene rečenice kako bi zbunila druge i potkopala njihovo doživljavanje stvarnosti i istine. Takođe, klovnovi su se oduvek povezivali s opasnošću i strahom jer pomeraju logiku do krajnjih granica. Guraju ljudsku sposobnost poimanja i razumijevanja do granica zdravog razuma, a sve to to čine kroz šalu i ismevanje.