ЈЕЗИВИ СУ, А НЕ МОЖЕТЕ ДА ОБЈАСНИТЕ ЗАШТО? Ово су 3 разлога ЗАШТО су нам кловнови КОШМАР (ВИДЕО)
Савети да победите страх!
Фобија од кловнова позната као коулрофобија у последње време је чини се добила потпуно нову димензију. Непознате особе обучене у костиме ових "чудних" ликова, који би требало да насмеју људе, сеју страх по Америци, а сада су стигли и на Балкан.
Због чега су изабрали баш костиме, односно шарена лица кловнова? Па управо због двојаких осећаја према том лику, који са једне стране може изгледати забавно и весело, али исто тако и будити осећање нелагододности и страха.
"Кловнови убице" су се вратили, и страшнији су него икад (ВИДЕО)
Ако сте се икада питали зашто их се плашимо, ево одговора. Ово су три основна разлога због којих кловнови уливају страх у кости:
1. Коулрофобија је релативно ретка фобија, а научници и лекари верују да је узрокује незнање ко се заправо крије иза дебелог слоја шминке.
Страх од кловна може узроковати осећај панике, потешкоће код дисања, неправилно куцање срца, знојење и мучнину. Фобија је чешћа код деце, али и одрасли могу патити од ње, а може се лечити когнитивном бихевиоралном терапијом.
КЛОВН ПОЧАСТИО ЖЕНУ ПО ФАЦИ: Да ОВО уради вашем детету, убили бисте га (ВИДЕО)
2. Костими кловна обично претерано истичу и повећавају црте лица и делове тела, попут руку, ногу и носа. То се може доживети чудовишним или као деформитет као што се може доживети и комичним. Изражене ненормалности на лицу кловна могу изменити изглед особе до те мере да фигура делује довољно живо да буде узнемирујућа, али недовољно реалистично да би њена појава била угодна.
Савремени архетип злог кловна настао је 80-их година, а популаризовао га је Стивен Кинг својим хорор-романом "Оно" који је касније пренет и на филмско платно. Сматра се да је на стварање лика злог кловна званог "Пенивајс" Кинг инспирацију пронашао у Џон Вејн Геци-ју, стварном серијском убици званом "Кловн убица" који је 70-их сејао страх у Америци. Надимак Кловн убица је добио јер је своје жртве тражио на добротворним догађајима, парадама и дечијим забавама одевен у костим кловна Пога, лика којег је сам осмислио пише портал Задовољна.хр.
3. Комични кловнови, познати и као лакрдијаши или пајаци, били су уобичајена форма забављања маса у средњовековно доба. Иако су били смешни, испод површине њиховог хумора скривала се узнемирујућа истина. Историчари истичу да су те шаљивџије подсећале људе на њихову смртност, животињску нарав и на то колико неразумни, блесави и ситничави могу бити. Такво размишљање наставило се и кроз 16. век у којем су шекспировски лакрдијаши често били повезивани са смрћу и мрачним истинама.
Добар пример за то је дворска луда краља Леара, која је ходала около и подсећала људе да нису паметни колико мисле, притом изговарајући двосмислене реченице како би збунила друге и поткопала њихово доживљавање стварности и истине. Такође, кловнови су се одувек повезивали с опасношћу и страхом јер померају логику до крајњих граница. Гурају људску способност поимања и разумијевања до граница здравог разума, а све то то чине кроз шалу и исмевање.