Od sada ćete UVEK nositi so i biber kada putujete negde - evo i zašto!
Pitaćete se kako se niste toga ranije setili.
Istraživanja su pokazala da nisu krivi kuvari i način na koji se hrana sprema, nego je problem u nama, jer na velikim visinama čula mirisa i ukusa ne funkcionišu kao u normalnim uslovima. Uslovi u avionu otupe naše receptore, a hranu i piće neukusnom učini drugačiji pritisak u vazduhu i zato što je temperatura ključanja vode 80 stepini Celzijusa, za razliku od zemlje gde je 100.
Tresla je zadnjicom nasred ulice i izazvala SUDAR! (VIDEO)
- Okruženje u avionu je gore nego što se može zamisliti. Na 10.000 metara vlažnost vazduha je manja od 12 odsto, što su uslovi suvlji od većine pustinja - rekao je profesor Beri Smit iz Centra za proučavanje čula na Univerzitetu u Londonu.
PUSTILI SU PIT BULA U KAVEZ SA PILIĆIMA: Ovakvu reakciju NIKO nije očekivao! (VIDEO)
Ovo dovodi do dehidratacije nosa, što nam otežava da namirišemo hranu i ocenimo njen ukus, dok nizak vazdušni pritisak dovodi do trnjenja nervnih završetaka na jeziku.
Studija iz 2010. na Institutu Fraunhofer za građevinsku fiziku pokazala je da naša percepcija slanitetu u avionu niža do 30 odsto, dok osećaj slasti opada za 20 odsto.
Dakle, čak i ako je neko jelo savršeno skuvano i ukusno, u vazduhu će biti neukusno – što znači da bi mogli da na put ponesete male kesice soli, bibera, pa čak i bočicu nekog sosa, koji volite. Kuvari u avionu ovaj nedostatak kompenzuju dodavanjem ljutih začina kao što su čili i vasabi.
Zato pamet u glavu. Sledeći put kad planirate da putujete avionom, znate šta treba da ponesete sa sobom.