Од сада ћете УВЕК носити со и бибер када путујете негде - ево и зашто!
Питаћете се како се нисте тога раније сетили.
Истраживања су показала да нису криви кувари и начин на који се храна спрема, него је проблем у нама, јер на великим висинама чула мириса и укуса не функционишу као у нормалним условима. Услови у авиону отупе наше рецепторе, а храну и пиће неукусном учини другачији притисак у ваздуху и зато што је температура кључања воде 80 степини Целзијуса, за разлику од земље где је 100.
Тресла је задњицом насред улице и изазвала СУДАР! (ВИДЕО)
- Окружење у авиону је горе него што се може замислити. На 10.000 метара влажност ваздуха је мања од 12 одсто, што су услови сувљи од већине пустиња - рекао је професор Бери Смит из Центра за проучавање чула на Универзитету у Лондону.
ПУСТИЛИ СУ ПИТ БУЛА У КАВЕЗ СА ПИЛИЋИМА: Овакву реакцију НИКО није очекивао! (ВИДЕО)
Ово доводи до дехидратације носа, што нам отежава да намиришемо храну и оценимо њен укус, док низак ваздушни притисак доводи до трњења нервних завршетака на језику.
Студија из 2010. на Институту Фраунхофер за грађевинску физику показала је да наша перцепција сланитету у авиону нижа до 30 одсто, док осећај сласти опада за 20 одсто.
Дакле, чак и ако је неко јело савршено скувано и укусно, у ваздуху ће бити неукусно – што значи да би могли да на пут понесете мале кесице соли, бибера, па чак и бочицу неког соса, који волите. Кувари у авиону овај недостатак компензују додавањем љутих зачина као што су чили и васаби.
Зато памет у главу. Следећи пут кад планирате да путујете авионом, знате шта треба да понесете са собом.