Pitali su lekare zašto UŽASNO RUŽNO PIŠU - Odgovori su IZNENAĐENJE! "Samo ZAŠVRLJAMO jer..."
U tome je, znači, stvar!
Često se događa da nalaz ili recept koji dobijete od svog lekara ne možete da pročitate ni vi, ni vaša porodica i šira rodbina. Lekari često pišu nečitko, ako ne koriste računar ili pisaću mašinu. Jedno vreme je kružila teorija zavere da lekari pišu tako da samo lekar ili farmaceut može da pročita napisano, ali izgleda da je to daleko od istine.
"Reader's Digest" bavio se ovom temom, a lekarka Rut Brokato kaže da lekarski rukopis takav - zbog brzine. Sa njom su se složile i njene kolege, a portal Index.hr postavio je isto pitanje lekarima u Hrvatskoj.
Mlada lekarka koja je trenutno na specijalizaciji onkologije u Splitu za vreme srednje škole i na fakutletu imala je sve petice i divan rukopis.
"Davno bilo", kaže ona i potvrđuje razlog zašto je rukopis lekara ružan.
"Rukopis se zbog brzine jednostavno s godinama pokvari. Moram da naglasim da sve ređe nalaze i recepte pišemo ručno, pa više nema mesta našim ružnim rukopisima."
"Istina, to je zbog brzine. Međutim, mislim da i dalje pišem solidno i da moj rukopis svi mogu da pročitaju. Moguće je čak da kolege lekari nekad jednostavno ne mogu da se sete tačnog latinskog naziva bolesti, pa kraj reči jednostavno zašvrljaju", kaže jedna lekarka koja je specijalizirala patologiju u KBC-u Zagreb.
"Za moj pojam ne pišem ružno. Većinom zato što kucam. Ali evo da razbijem taj mit, iako je poprilicno bilo kome sa IQ-om sobne temperature jasno zašto doktori "ružno" pišu. Zato sto ŽURE. Mi jednostavno nemamo vremena za ništa, tako da rukopis ogleda istu problematiku. Ako već dođe do toga da doktor RUKOM nešto treba da napiše pacijentu, onda znači da je reč o, ili povlačenju za rukav sa strane, ili nekoj strašnoj žurbi. Jednostavno, rukopis nam je manje bitan kad se radi o vaganju izmedju čoveka i rukopisa. Inace, svi "nalazi", recepti ili slicno se štampaju, jer su to sudski dokumenti, sa zaglavljem ustanove u kojoj su pisani, a i da se izbegnu nejasnoće između prosečnih, ne samo ružnih rukopisa", kaže lekarka na specijalizaciji abdominalne hirurgije iz Siska.
Zabeleženi su slučajevi kada su pacijenti izgubili živote zbog nečitkog rukopisa lekara. Prema jednom izveštaju iz 2006. godine, godišnje umre više od 7000 ljudi zbog medicinskih grešaka uzrokovanih nečitljivim rukopisom.