Preminuo Pol Aleksandar, čovek koji je 70 godina živeo sa "čeličnim plućima"
Izuzetno težak život.
Ime Pol Aleksandar, kao i informacija da je preminuo pre nekoliko dana vam verovatno ne znači mnogo, ali je u pitanju čovek koji je zapravo naširoko poznat, zbog toga što je čak 70 godina živeo sa "čeličnim plućima".
Pol je ostao paralizovan kao šestogodišnji dečak 1952., kada je oboleo od dečije paralize. Mogao je da pomera samo glavu, vrat i usta i skoro je umro pre nego što su ga lekari stavili u čeličnu kutiju.
NAJEZDA PACOVA: Mali glodari prodrli u policijsku stanicu i JEDU ZAPLENJENU MARIHUANU
Ove stvari ODMAH IZBACITE iz kuće - Prema Baba Vanginom verovanju one donose NESREĆU
Jelena Karleuša spasila psa kog je monstrum unakazio, a zatim pokušao da ga usmrti (FOTO)
Mašina ga je održavala u životu skoro sedam decenija, ali je nažalost na njegovoj GoFundMe stranici otkriveno da je umro u ponedeljak, 11. marta.
"Pol Aleksandar, "muškarac sa čeličnim plućima" umro je juče. Nakon što je oreživeo dečju paralizu kao dete, više od 70 godina živeo je sa čeličnim plućima", piše na stranici.
"Za to vreme Pol je išao na koledž, postao advokat i objavljivani autor. Njegova priča je putovala nadaleko, pozitivno uticala na ljude širom sveta. Pol je bio neverovatan uzor koji će se i dalje pamtiti. Pole, nedostajaćeš, ali ćeš ostati zauvek upamćen. Hvala što si podelio svoju priču sa nama".
Polio ili dečja paraliza je u 20. veku postala jedna od najzabrinjavajućih dečijih bolesti u tim oblastima. Prvu polio vakcinu je razvio tokom 1950-ih Džonas Solk. Decenijama je ova bolest, zahvaljujući vakcinaciji, gotovo potpuno iskorenjena, ali se ovaj virus i dan danas vraća.
Virus može da izazove ozbiljnu bolest, paralizu i trajne posledice za zdravlje a njegova stopa smrtnosti je između 5 i 10 odsto. Širi se oralno-fekalnim putem i najčešće pogađa decu predškolskog uzrasta.
Zahvaljujući vakcinaciji, broj slučajeva od 1988. godine smanjen je za čak 99 procenata. U brojkama, sa procenjenih 350.000 slučajeva godišnje u više od 125 država, ova brojka svela se na 175 tokom 2019.
Praktično iskorenjenim se smatra svuda u svetu osim u delovima Azije.
Srbija Danas/Telegraf