Преминуо Пол Александар, човек који је 70 година живео са "челичним плућима"
Изузетно тежак живот.
Име Пол Александар, као и информација да је преминуо пре неколико дана вам вероватно не значи много, али је у питању човек који је заправо нашироко познат, због тога што је чак 70 година живео са "челичним плућима".
Пол је остао парализован као шестогодишњи дечак 1952., када је оболео од дечије парализе. Могао је да помера само главу, врат и уста и скоро је умро пре него што су га лекари ставили у челичну кутију.
НАЈЕЗДА ПАЦОВА: Мали глодари продрли у полицијску станицу и ЈЕДУ ЗАПЛЕЊЕНУ МАРИХУАНУ
Ове ствари ОДМАХ ИЗБАЦИТЕ из куће - Према Баба Вангином веровању оне доносе НЕСРЕЋУ
Јелена Карлеуша спасила пса ког је монструм унаказио, а затим покушао да га усмрти (ФОТО)
Машина га је одржавала у животу скоро седам деценија, али је нажалост на његовој ГоФундМе страници откривено да је умро у понедељак, 11. марта.
"Пол Александар, "мушкарац са челичним плућима" умро је јуче. Након што је ореживео дечју парализу као дете, више од 70 година живео је са челичним плућима", пише на страници.
"За то време Пол је ишао на колеџ, постао адвокат и објављивани аутор. Његова прича је путовала надалеко, позитивно утицала на људе широм света. Пол је био невероватан узор који ће се и даље памтити. Поле, недостајаћеш, али ћеш остати заувек упамћен. Хвала што си поделио своју причу са нама".
Полио или дечја парализа је у 20. веку постала једна од најзабрињавајућих дечијих болести у тим областима. Прву полио вакцину је развио током 1950-их Џонас Солк. Деценијама је ова болест, захваљујући вакцинацији, готово потпуно искорењена, али се овај вирус и дан данас враћа.
Вирус може да изазове озбиљну болест, парализу и трајне последице за здравље а његова стопа смртности је између 5 и 10 одсто. Шири се орално-фекалним путем и најчешће погађа децу предшколског узраста.
Захваљујући вакцинацији, број случајева од 1988. године смањен је за чак 99 процената. У бројкама, са процењених 350.000 случајева годишње у више од 125 држава, ова бројка свела се на 175 током 2019.
Практично искорењеним се сматра свуда у свету осим у деловима Азије.
Србија Данас/Телеграф