U kom rodu se obraćamo NEBINARNOJ osobi? Ako koristite "ONO", zapravo je vređate - LGBT aktivisti objasnili način
Sve je više osoba u svetu, ali i kod nas, koje se deklarišu kao nebinarne osobe. Domaći LGBT aktivisti iz udruženja "Da se zna" dali smernice kako je najbolje da se obraćamo ovakvim osobama.
U savremenom jeziku sve se češće govori o nebinarnim osobama. Dve nebinarne osobe koje su učestvovale na Evroviziji privukle su dosta pažnje. Prvi je pobednik, švajcarski predstavnik Nemo, a druga je Bambie Thug, kvir veštica koja je predstavljala Irsku.
Nebinarnost, nazvana takođe i dženderkvir, je sveobuhvatna kategorija za rodne identitete koji nisu isključivo muški ili ženski—identiteti koji su izvan binarnosti i cisnormativnosti. Oni mogu biti biološkog muškog ili ženskog pola, a da ne usvajaju ni ženski ni muški društveni rod, odnosno, popularno da se ne osećaju ni ako muškarci ni kao žene. Nebinarne osobe se mogu identifikovati kao osobe koje imaju preklapanje ili nedefinisane linije između rodnih identiteta.
Stoga su sa pravom mnogi u nedoumici kako se treba obraćati nebinarnoj osobi: U ženskom rodu? Muškom rodu? ili upotrebljavati srednji rod?
Domaća LGBT organizacija "Da se zna" se oglasila povodom ovog pitanja i rešila da razreši mnogobrojne dileme u vezi sa oslovljavanjem nebinarnih osoba pred kojima su se našli mnogi, a pre svega sami novinari.
- Zbog toga što srpski jezik prepoznaje kategoriju roda i to, za razliku od, na primer, engleskog, ne samo u zamenicama, nebinarne osobe često moraju da se dovijaju kako bi se izrazile i kako bi ih naš jezik adekvatno reprezentovao. Ali kako da drugi nazovu nebinarnu osobu? - Stoji u prvoj objavi.
„Ono“ i srednji rod
Do opšteprihvaćenog rešenja u srpskom jeziku još uvek nije došlo, ali aktivisti upozoravaju da ne bi trebalo da se nebinarnim osobama obraćamo u trećem licu jednine "ono".
- Bolje ne. Srednji rod koristi se za predmete, decu i mladunce, pa većina nebinarnih osoba oseća da ih srednji rod dehumanizuje i infantilizuje. Takođe, „ono“ se često upotrebljava kao uvreda za rodno-nekonformirajuće osobe – objašnjavaju aktivisti.
„Oni“ i množina
Kao bolja varijantna jeste upotreba "Oni", ali i takvo obraćanje ima jedan vidan nedostatak.
- Pokušaj da se prevede engleska zamenica „they/them“, koja se u engelskom tradicionalno upotrebljava kada govorimo o nepoznatoj ili hipotetičkoj osobi čiji rod stoga ne znamo, takođe je jedan od načina. Ipak, tamo gde će govornik/ca engleskog jezika upotrebiti zamenicu „they/them“, govornik/ca srpskog jezika će najčešće upotrebiti takozvani generički muški rod, odnosno – koristiće muški rod kada govori o nepoznatoj ili hipotetičkoj osobi. Stoga bi oslovljavanje jedne osobe koristeći množinu za mnoge govornike/ce našeg jezika, a posebno one koje ne vladaju engleskim, bilo zbunjujuće, strano i čudno. Na kraju, „oni“ je množina ali i dalje muški rod - objašnjavaju aktivsti.
"On" i "Ona" neizmenično
Kao jedno od boljih rešenja, aktivisti predlažu da se takvoj osobi obraćamo čas u jednom, čas u drugom rodu.
-Verovatno najbolji način da se rodna nebinarnost izrazi u našem jeziku i način za koji se, čini se, opredeljuje većina nebinarnih osoba kod nas je naizmenično korišćenje muškog i ženskog roda - stoji u objavi.
Pošto ovo nije definitivno rešenje, aktivisti su pozvali LGBT zajednicu da se uključi u raspravu povodom ovog pitanja.