Zašto se kaže lije krokodilske suze? Mnogi greše u svakodnevnom govoru, a nije reč o bilo kakvom plakanju
Ovaj izraz ima i svoj opozit, a nastanak je suštinski isti.
Za čoveka koji se pretvara da je ojađen i ožalošćen zbog nečije nesreće, a u stvari se tome potajno raduje, koji javno oplakuje žrtvu vlastitog nasilja ili spletke, kaže se da lije (ili roni) krokodilske suze.
Krokodilske suze su, dakle, izraz koji znači krajnje licemerje, on označava lažno sažaljenje, lažno izražavanje žalosti i slično.
Tečni srpski jezik u holivudskom filmu: Istorija našeg naroda iz iskrivljene perspektive - predstavljeni kao sluge đavola
Da li ste i vi među retkima? Kulturan čovek mora da zna ove mudrosti ruskih pisaca
Da li znate koja je jedina srpska reč opšteprihvaćena u svim svetskim jezicima?
Mnogi u svakodnevnom govoru ovaj izraz će primeniti za bilo kakve suze, najčešće krupne, ali nastanak ovog izraza nema veze sa tim.
Kako i zašto je nastao izraz krokodilske suze?
Krokodil je strašna zver, krvoločna i bezdušna, pa je čudno da uopšte može da plače, a kamoli nekoga da žali, makar i uz pretvaranje.
Kako su, onda, lažne suze povezane upravo sa krokodilom?
Razloga za to ima. Krokodil zaista nekada plače, ali ne od tuge i žalosti, već zato što su mu suzne i pljuvačne žlezde u tesnoj vezi, pa kad proždire žrtvu, refleksno suzi, pušta krupne suze.
Narodi koji žive u krajevima gde ima krokodila zapazili su tu pojavu, pa su počeli verovati da krokodili oplakuju svoje žrtve. Otuda, onda, i izraz krokodilske suze - lažne suze, lažno sažaljenje, istaknuto je u knjizi Milana Šipke "Zašto se kaže?"
A šta je krokodilski smeh?
Za lažni i neiskreni smeh često se kaže krokodilski smeh.
Lako je objasniti kako je nastao ovaj izraz. Pošto su krokodilske suze lažne suze, pridev krokodilski dobio je značenje - lažan, pa je tako i lažni smeh postao krokodilski smeh.
Srbija Danas/V.Janković