ZIMI UNIŠTAVATE BRISAČE? Ako se pridržavate OVIH pravila radiće kao novi
Pogledajte!
Zima pred brisače donosi posebno teške izazove, a led može brzo i da ih uništi. Stoga dajemo savete kako da sačuvate brisače od oštećenja, da ne biste morali tokom zime da kupujete nove koji će takođe brzo stradati zbog istih grešaka, pišu Polovni automobili.
Nije stvar samo u tome da vam brisači duže traju iz finansijskih razloga – stvar je i u tome da budu u stanju da dobro obrišu šoferšajbnu da biste videli put – bezbednost na prvom mestu!
Malo pažnje i truda može da uštedi mnogo novca, ali i da učini vožnju u lošim vremenskim uslovima znatno bezbednijom.
1) Ne palite brisače pre nego što očistite šoferšajbnu od snega i leda.
Ne samo što mogu da se oštete metlice brisača zbog leda, prilikom odlepljivanja od vetrobrana ukoliko je do toga došlo ili prilikom samog rada brisača, već može da dođe i do mnogo ozbiljnije i skuplje štete na kompletnom sistemu koji pokreće brisače.
2) Ubacite neki materijal ispod brisača – jedno od rešenja je da se ubaci materijal ispod metlica brisača kako ne bi bile u direktnom kontaktu sa vetrobranom. U tu svrhu može da posluži tkanina, karton, novine, katalozi i slično.
I ovo rešenje može da ima svoje mane u zavisnosti od vremenskih uslova i materijala koji koristite, pošto brisači mogu da se slepe sa tim materijalom koji ste ubacili ispod njih.
Iz praktičnih razloga ne možemo da garantujemo da li će se brisači slepiti, tj. „slediti“ sa tkaninom, kartonom ili papirom, naročito ako prvo temperatura bude dovoljno visoka da se taj materijal natopi vodom pa da se zatim ta voda zaledi – to je već situacija kod koje nema odgovarajuće prevencije.
Naravno, ovo rešenje može sjajno da funkcioniše ako nemamo posla sa ekstremnim vremenskim uslovima.
3) Možete da stavite karton ili ćebe preko celog vetrobrana i da ga fiksirate brisačima (čime istovremeno odvajate brisače od vetrobrana i sprečavate slepljivanje) ali i da na krajeve vežete veoma tanak kanap, praktično konac, koji ubacite u kabinu i zatvorite vrata. Tako smanjujete mogućnost da vetar podigne taj karton ili ćebe i pritom još ošteti brisače. Taj kanap možete i da vežete u kabini kako se ne bi izvukao.
Naravno, ne možemo ništa da vam garantujemo po pitanju mogućeg oštećenja kedera (guma oko vrata) – to zavisi od debljine kanapa koji koristite, vremenskih uslova, itd. Rizik u svakom slučaju postoji.
Ovim „rešenjem“ istovremeno smanjujete pojavu leda na vetrobranu i sprečavate kontakt brisača i vetrobrana.
Slepljivanje ili „sleđivanje“ brisača i kartona ili ćebeta je posebna priča, pošto zavisi od materijala od kojih su izrađeni i drugih faktora.
4) Odmah upalite auto i ventilaciju stavite u mod za odmagljivanje – temperatura treba da bude na maksimumu. Pošto je motor hladan i duvaće samo hladan vazduh, ne očekujte da će se vetrobran odlediti za par minuta, ali što duže motor radi, to će pre početi da stiže koliko-toliko topliji vazduh do stakla.
Dakle, upalite auto, grejanje na najjače, vazduh na vetrobran, a vi se posvetite skidanju leda i odmrzavanju, odnosno odlepljivanju brisača.
Podsećamo da motor koji radi u leru vrlo sporo „podiže temperaturu“, tako da ovaj korak može da bude od vrlo male ili gotovo nikakve pomoći, ali bolje i to nego da skidate led sa ugašenog auta, pa tek onda da ga palite.
5) Kupite namensko sredstvo za odleđivanje stakala – tim sredstvom možete da odledite i brisače, odnosno da ih odlepite od šoferšajbne. Postoje razna sredstva, uglavnom u vidu spreja, sa cenom od nekoliko stotina dinara pa naviše.
6) Sredstvo za odleđivanje stakala ili prskalicu sa „uradi sam“ tečnošću (alkohol razređen vodom) držite u automobilu – takođe držite rezervu u automobilu. Tako ćete moći da rešite problem i ukoliko zateknete brisače zalepljene za vetrobran kada izađete sa posla, vraćate se iz posete prijateljima ili rodbini…
7) Navodno sprej za odleđivanje stakala može da pomogne i preventivno – ako se uveče naprska ispod i oko brisača, kao i na same brisače.
Dejstvo tog sredstva trebalo bi da spreči da se brisači zalepe za vetrobran. Ne postoji sigurnost da će uspeti, ali uvek vam ostaje mogućnost da sami testirate i proverite ovaj recept.
8) Kvalitetna zimska tečnost za pranje vetrobrana u dobroj meri pomaže da se sačuvaju i brisači. Stoga je dobra ideja da kupite tečnost nekog renomiranog proizvođača i to na mestu (prodavnica, pumpa…) gde ćete moći da je vratite na reklamaciju ukoliko nešto ne bude u redu.
9) Zimska tečnost za pranje vetrobrana vremenom gubi karakteristike koje je imala nakon otvaranja originalnog pakovanja, odnosno počinje da se ledi na višoj temperaturi nego što je deklarisano.
Stvar je u tome što ona između ostalih aditiva (dodataka), sadrži i alkohol (etanol) kao sredstvo protiv smrzavanja, a alkohol znatno brže isparava od vode pa se njegova koncentracija u tečnosti vremenom smanjuje i time se podiže tačka mržnjenja tečnosti (zalediće se na višoj temperaturi nego što bi trebalo). Imajte ovo u vidu, kako ne biste suviše dugo držali istu zimsku tečnost u posudi.
10) Može da pomogne i da pre nego što ostavimo auto na parkingu, bez obzira da li je reč o otvorenom ili zatvorenom parkingu, da očistimo zaostali sneg i led ukoliko ih ima u okolini brisača. Ne smeta ni da obrišemo vodu nekom krpom, mada u zavisnosti od vremenskih prilika to možda neće biti od velike pomoći.