Neverovatno: Konačno rešena misterija kako je poznata egipatska mumija smeštena u kovčeg bez otvora
Naučnici su pomoću rendgena došli do neverovatnih podataka.
Novi rendgenski i CT snimci konačno su otkrili misterioznu metodu korišćenu za smeštanje egipatske mumije Čenet-aa u njen kovčeg, uprkos nedostatku vidljivih otvora. Naučnici su prvi put uspeli da zavire u kovčeg ove drevne Egipćanke i saznaju kako je balsamovana pre više od 3.000 godina. Dosadašnja istraživanja nisu otkrila pristupnu tačku, osim malog otvora kod njenih stopala koji nije bio dovoljno velik za postavljanje tela.
Upotrebom naprednih CT skenera, istraživači su uočili tanke šavove duž zadnjeg dela kovčega, čime su konačno razrešili decenijsku misteriju.
- Videli smo šav duž leđa i čipku - izjavio je Džej Pi Braun, viši konzervator antropologije, koji je dodao da su ovi tragovi pružili ključne informacije o postupku.
Eksperti iz Muzeja Field u Čikagu procenili su da je Čenet-aa bila u tridesetim ili četrdesetim godinama u trenutku smrti, a detaljni elementi njene balsamacije ukazuju na njen visok društveni status. Zahvaljujući novim skenerima, otkriveno je da je živela tokom Trećeg međuperioda Egipta za vreme 22. dinastije, a njen kovčeg i dalje je u izuzetnom stanju.
3D skeniranje omogućilo je istraživačima da rekonstruišu kovčeg i otkriju niz neobičnih tehnika balsamovanja. Za razliku od tradicionalne prakse odvajanja unutrašnjih organa u posebne tegle sa sinovima Horusa, balsamisti su u Čenet-aainom slučaju upotrebili specijalne voštane figure bogova i paketiće s organima koje su umetnuli u telo. Ova praksa, uz bogate slojeve skupocenog platna i dekorisanu kartonažu, potvrđuje njen visoki društveni položaj i pažnju koja joj je bila posvećena u pripremi za zagrobni život.
Jedna od neobičnosti koju su otkrili jeste i upotreba veštačkih očiju, zamena koja je omogućila da njen izgled ostane nepromenjen s vremenom.
- Drevni Egipćani su se prema zagrobnom životu odnosili s istim značajem kao prema penzionom planu danas. Stvar je pripreme, nade da će biti dovoljno sredstava za uživanje u tom periodu - objašnjava Braun.
Uporedo s istraživanjem Čenet-aa, tim je proučavao i mumiju Harwe, osobe koja je takođe pripadala eliti. CT skeniranje njegove kičme i zuba otkrilo je da je uživao u kvalitetnoj ishrani i luksuzu fizički manje napornog života, rezervisanog za visoke društvene slojeve.
Istraživači naglašavaju da je primarni cilj bio da se ove mumije prikažu kao stvarni pojedinci, a ne kao arheološki objekti.
- Pokušavamo da ih razumemo kao ljude i da te priče podelimo sa širom javnošću - izjavio je konzervator Drejk.