Невероватно: Коначно решена мистерија како је позната египатска мумија смештена у ковчег без отвора
Научници су помоћу рендгена дошли до невероватних података.
Нови рендгенски и ЦТ снимци коначно су открили мистериозну методу коришћену за смештање египатске мумије Ченет-аа у њен ковчег, упркос недостатку видљивих отвора. Научници су први пут успели да завире у ковчег ове древне Египћанке и сазнају како је балсамована пре више од 3.000 година. Досадашња истраживања нису открила приступну тачку, осим малог отвора код њених стопала који није био довољно велик за постављање тела.
Употребом напредних ЦТ скенера, истраживачи су уочили танке шавове дуж задњег дела ковчега, чиме су коначно разрешили деценијску мистерију.
- Видели смо шав дуж леђа и чипку - изјавио је Џеј Пи Браун, виши конзерватор антропологије, који је додао да су ови трагови пружили кључне информације о поступку.
Експерти из Музеја Фиелд у Чикагу проценили су да је Ченет-аа била у тридесетим или четрдесетим годинама у тренутку смрти, а детаљни елементи њене балсамације указују на њен висок друштвени статус. Захваљујући новим скенерима, откривено је да је живела током Трећег међупериода Египта за време 22. династије, а њен ковчег и даље је у изузетном стању.
3Д скенирање омогућило је истраживачима да реконструишу ковчег и открију низ необичних техника балсамовања. За разлику од традиционалне праксе одвајања унутрашњих органа у посебне тегле са синовима Хоруса, балсамисти су у Ченет-ааином случају употребили специјалне воштане фигуре богова и пакетиће с органима које су уметнули у тело. Ова пракса, уз богате слојеве скупоценог платна и декорисану картонажу, потврђује њен високи друштвени положај и пажњу која јој је била посвећена у припреми за загробни живот.
Једна од необичности коју су открили јесте и употреба вештачких очију, замена која је омогућила да њен изглед остане непромењен с временом.
- Древни Египћани су се према загробном животу односили с истим значајем као према пензионом плану данас. Ствар је припреме, наде да ће бити довољно средстава за уживање у том периоду - објашњава Браун.
Упоредо с истраживањем Ченет-аа, тим је проучавао и мумију Harwe, особе која је такође припадала елити. ЦТ скенирање његове кичме и зуба открило је да је уживао у квалитетној исхрани и луксузу физички мање напорног живота, резервисаног за високе друштвене слојеве.
Истраживачи наглашавају да је примарни циљ био да се ове мумије прикажу као стварни појединци, а не као археолошки објекти.
- Покушавамо да их разумемо као људе и да те приче поделимо са широм јавношћу - изјавио је конзерватор Дрејк.