Znate li za OVU PRIVILEGIJU? Samo ovih sedam žena sme da nosi belu odeću pred papom
Tradicija nošenja crne odeće tokom privatne audijencije kod pape u katoličkoj tradiciji potiče iz simbolike vrline pobožnosti i poniznosti.
U skladu sa ovim običajem, žene su bile dužne da nose duge crne haljine, visokih okovratnika i dugih rukava, kao i crni mantil. Ovaj strog kodeks oblačenja, poznat i kao "lutto pontificio" ili papinska žalobna odeća, bio je manifestacija poštovanja i skromnosti pred crkvenim autoritetom. Međutim, tokom vremena, praksa se prilagodila modernim standardima, pa današnji dres kod za žene prilikom susreta sa papom zahteva samo crnu haljinu i crni veo.
Ipak, postoji jedinstvena privilegija koja omogućava određenim katoličkim kraljicama i princezama da se odmaknu od ovog pravila.
Ova izuzetna privilegija, poznata kao "le privilège du blanc" na francuskom ili "il privilegio del bianco" na italijanskom jeziku, dozvoljava im da nose belu odeću, uključujući i belu haljinu i veo, tokom audijencije kod pape. Beli kostim simbolizuje čistotu i uzvišenost, što je privilegija rezervisana za nekolicinu žena iz kraljevskih porodica.
Lista plemkinja koje uživaju ovu privilegiju nije univerzalno određena i varira u zavisnosti od istorijskih i kulturnih okolnosti. Obično se "privilège du blanc" odobrava katoličkim kraljicama i princezama iz određenih država sa jakom tradicijom u vezi sa katoličkom crkvom. Među onima koje su koristile ovu privilegiju su, na primer, španske kraljice, belgijske kraljice, i velika vojvotkinja Luksemburga. Zanimljivo je da sve katoličke kraljice i princeze nemaju pravo na ovu povlasticu, već samo one čija kraljevstva imaju specifičnu istorijsku vezu sa Vatikanom.
Ova privilegija odražava kako istorijske odnose između Vatikana i određenih monarhija, tako i specifičan položaj tih kraljevskih kuća u katoličkom svetu. Na primer, belgijska kraljica Matilda i velika vojvotkinja Marija Tereza od Luksemburga često koriste ovu privilegiju, dok kraljice i princeze iz drugih katoličkih zemalja, kao što su Francuska ili Italija, nemaju taj isti privilegovan status.
Zanimljivo je primetiti da su i istorijske okolnosti i diplomatski odnosi između država i Svete Stolice uticali na dodelu ove privilegije. Ova specifičnost ukazuje na duboko ukorenjene protokole i simbole unutar katoličke crkve koji i danas igraju važnu ulogu u ceremonijalnim aspektima crkvenog života.
- Kraljica Leticija od Španije - supruga kralja Filipa
- Kraljica Sofija od Španije - majka kralja Filipa, supruga bivšeg kralja Huana karlosa I
- Kraljica Matilda od Belgije - supruga kralja Filipa
- Kraljica Paola od Belgije - majka kralja Filipa i supruga bivšeg kralja Alberta II
- Princeza Šarlin od Monaka - supruga Alberta II, trenutnog kneza Monaka
- Vojvotkinja Marija Tereza od Lukesmburga - supruga velikog vojvode Anrija, trenutnog monarha Luksemburga
- Princeza Marina Doria od Napulja - supruga Vitorija Emanuela di Savoje, sina poslednjeg kralja i kraljice Italije