Знате ли за ОВУ ПРИВИЛЕГИЈУ? Само ових седам жена сме да носи белу одећу пред папом
Традиција ношења црне одеће током приватне аудијенције код папе у католичкој традицији потиче из симболике врлине побожности и понизности.
У складу са овим обичајем, жене су биле дужне да носе дуге црне хаљине, високих оковратника и дугих рукава, као и црни мантил. Овај строг кодекс облачења, познат и као "lutto понтифицио" или папинска жалобна одећа, био је манифестација поштовања и скромности пред црквеним ауторитетом. Међутим, током времена, пракса се прилагодила модерним стандардима, па данашњи дрес код за жене приликом сусрета са папом захтева само црну хаљину и црни вео.
Ипак, постоји јединствена привилегија која омогућава одређеним католичким краљицама и принцезама да се одмакну од овог правила.
Ова изузетна привилегија, позната као "ле привилèге ду бланц" на француском или "ил привилегио дел бианцо" на италијанском језику, дозвољава им да носе белу одећу, укључујући и белу хаљину и вео, током аудијенције код папе. Бели костим симболизује чистоту и узвишеност, што је привилегија резервисана за неколицину жена из краљевских породица.
Листа племкиња које уживају ову привилегију није универзално одређена и варира у зависности од историјских и културних околности. Обично се "привилèге ду бланц" одобрава католичким краљицама и принцезама из одређених држава са јаком традицијом у вези са католичком црквом. Међу онима које су користиле ову привилегију су, на пример, шпанске краљице, белгијске краљице, и велика војвоткиња Луксембурга. Занимљиво је да све католичке краљице и принцезе немају право на ову повластицу, већ само оне чија краљевства имају специфичну историјску везу са Ватиканом.
Ова привилегија одражава како историјске односе између Ватикана и одређених монархија, тако и специфичан положај тих краљевских кућа у католичком свету. На пример, белгијска краљица Матилда и велика војвоткиња Марија Тереза од Луксембурга често користе ову привилегију, док краљице и принцезе из других католичких земаља, као што су Француска или Италија, немају тај исти привилегован статус.
Занимљиво је приметити да су и историјске околности и дипломатски односи између држава и Свете Столице утицали на доделу ове привилегије. Ова специфичност указује на дубоко укорењене протоколе и симболе унутар католичке цркве који и данас играју важну улогу у церемонијалним аспектима црквеног живота.
- Краљица Летиција од Шпаније - супруга краља Филипа
- Краљица Софија од Шпаније - мајка краља Филипа, супруга бившег краља Хуана карлоса И
- Краљица Матилда од Белгије - супруга краља Филипа
- Краљица Паола од Белгије - мајка краља Филипа и супруга бившег краља Алберта II
- Принцеза Шарлин од Монака - супруга Алберта ИИ, тренутног кнеза Монака
- Војвоткиња Марија Тереза од Лукесмбурга - супруга великог војводе Анрија, тренутног монарха Луксембурга
- Принцеза Марина Дориа од Напуља - супруга Виторија Емануела ди Савоје, сина последњег краља и краљице Италије