RADITE TRAJNI MANIKIR? RAZMISLITE JOŠ JEDNOM! Evo kako GEL LAK utiče na zdravlje noktiju i kože
Iako su zaista lepi, neki lakovi i nisu baš najzdraviji
Lepi, negovani i zdravi nokti ukras su svake ruke, a kažu da su nokti ogledalo zdravlja. Vekovima se pokušavalo da se ovaj ideal postigne raznim postupcima, a danas su to lakiranje, trajno lakiranje i geliranje noktiju.
Veoma su popularne i izvode se tokom cele godine, a posebno za njih interesovanje raste tokom leta.
OTPUŠITE ODVOD ZA SAMO 3 SEKUNDE: Uz ovaj JEDNOSTAVAN SASTOJAK koji svi imate u kuhinji rešite se zapušenih cevi
BILA SAM X PUTA SA OŽENJENIM MUŠKARCIMA, DOBRA SAM LJUBAVNICA: Srpska pevačica ŠOKIRALA priznanjem
JARAC ima probleme u komunikaciji, a OVAN bere plodove svog rada: Ovo je DNEVNI HOROSKOP za 30.01
Oslikavanje noktiju bilo je poznato i drevnim civilizacijama, pa se kao postupak pominje u zapisima iz Kine koji datiraju iz 3000. godine pre nove ere.
Za vreme dinastije Ming pravljen je od mešavine koja je sadržala pčelinji vosak, belančevine, želatin, biljne boje i arapsku gumu. U Egiptu su niži slojevi nosili blede nokte, a viši društveni sloj crveni jer su ih farbali crvenom kanom. Prvi lak za nokte napravljen u boji datira iz 1920. godine.
Sadržao je karmin, ulje lavande i ulje bergamota. I trajni lak za nokte i gel za nokte sadrže različite hemikalije koje deluju na zdravlje. Određenim promenama u hemijskom sastavu proizvoda nastoje se smanjiti štetni efekti, kao i upotreba LED lampi.
Dejstvo hemikalija Danas lakovi za nokte nisu prirodnog porekla jer sadrže razne i brojne hemikalije koje daju boju, sjaj i postojanost. Kako sve ove hemikalije utiču na naše zdravlje nakon što se nanesu na nokte nije tačno poznato, ali imaju određene efekte. Poznato je da se neki sastojci ne preporučuju i pokušavaju se izostaviti iz sastojka laka za nokte. To je “otrovni trio”, dibutil ftalat, toulen i formaldehid.
Formaldehid je bezbojni gas koji produžava život lakova za nokte. Može izazvati dermatitis i opekotine. U najgorim slučajevima može izazvati poremećaje srčanog ritma, konvulzije, pa čak i uticati na pojavu raka.
Dibutil ftalat se koristi kao miris u lakovima. Povezuje se sa disfunkcijom štitne žlezde, ginekološkim problemima i oboljenjima respiratornog trakta.
Toluen daje laku sjaj i čuva pigment. Može uticati na centralni nervni sistem i izazvati glavobolju, slabost i nesvesticu i izazvati probleme sa plodnošću. Ulažu se sve veći napori da se u lakovima izostave hemikalije koje se smatraju štetnim. Dakle, lakovi sa oznakom “5-free” znače da ne sadrže formaldehid, toluen, dibutil ftalat i kamfor. "3-free" znači da lak ne sadrži tri štetna sastojka: formaldehid, dibutil ftalat i toluen.
Geliranje noktiju i nanošenje trajnog laka su postupci u kojima se fiksira površina nokta i nanose boje koje se moraju fiksirati UV lampama. Estetski efekat ima određeno trajanje i mora se ponavljati tokom nekoliko nedelja.
Zbog stalnog ponavljanja može doći do oštećenja površine nokta, pa je nokat podložniji razvoju gljivičnih i bakterijskih infekcija. Nokti mogu postati lomljivi, tanki i lomljivi. Veliki problem kod ovih postupaka predstavljaju UV lampe jer emituju određenu količinu štetnog zračenja. Ovo povećava rizik od razvoja malignih tumora kože, kao što je melanom. Ovo zračenje štetno deluje i na kožu ruku jer podstiče prerano starenje kože.
Cilj je uvođenje LED lampi jer koriste tehnologiju efikasniju od UV lampe i ubrzavaju proces polimerizacije za duplo kraće vreme od UV lampe. Ne stvaraju toplotu, ne izazivaju peckanje i ne emituju UVA ili UVB zrake. Treba napomenuti da sve ovo važi samo za zdrave nokte koji nisu skloni pucanju i nisu zahvaćeni gljivičnom infekcijom. Stoga, ako imate bilo kakvih problema sa noktima na rukama ili nogama, pre nego što započnete takve procedure, preporučljivo je posetiti dermatologa.