OPADA VAM KOSA, KOŽA I NOKTI SU U LOŠEM STANJU? To može biti znak da zbog izolacije vašem organizmu fali OVO
Već neko vreme ne rade ni frizeri, ni manikirke, ni kozmetičari, ni dermatolozi i pitanje je kada ćemo ponovo moći da zakažemo željeni tretman koji će nam pomoći da se dovedemo u red. Iskreni da budemo, svi primećujemo da su nam koža, kosa i nokti u sve gorem stanju.
Međutim, to uopšte ne mora da znači da ne umemo sami da se negujemo u kućnim uslovima, već može biti posledica cele ove situacije – manje izlazimo napolje na svež vazduh, nedovoljno se krećemo, ne uspevamo baš svakoga dana da se hranimo izbalansirano i zdravo, a posebno je teško vegetarijancima, veganima i onima koji poste posebno da dođu do kvalitetnih i raznovrsnih namirnica.
Sve ovo može umnogome da poremeti naš organizam, posebno ako kroz ishranu ne unosimo dovoljno cinka - esencijalnog minerala ključnog za normalno funkcionisanje svih organa, zaštitu ćelija od oksidativnog stresa i, što je najvažnije, rad imunog sistema.
Očigledni signali da našem telu nedostaje cink su podložnost čestim prehladama i infekcijama, pojačano opadanje vlasi (kose, obrva i trepavica) i generalno lošiji kvalitet kose, suvoća kože, krti nokti po kojima se pojavljuju bele linijice ili tačkice, slabljenje čula ukusa i mirisa.
U simptome deficita cinka ubrajaju se i sporo zarastanje rana, gubljenje apetita i naglo mršavljenje, apatično ponašanje, zaboravnost, depresija, impotencija i neplodnost kod oba pola, pojava sindroma iritabilnog creva i upalnih crevnih bolesti.
No, postoje i oni suptilniji znaci, koje kad primetimo može već biti kasno, jer cink je važan za funkcisanje brojnih unutrašnjih organa. Ulazi u sastav preko 300 enzima, neophodan je za proces rasta i razvoja, neurološke funkcije… Bez cinka nema sinteze proteina i DNK, deobe ćelija, stvaranja kostiju, pa ni stvaranja i aktivacije T-limfocita, za naš imuni sistem najvažnijih belih krvnih zrnaca.
Nažalost, naš organizam ne može sam da sintetiše cink, već ovaj mineral moramo da u dovoljnoj meri unosimo putem hrane, kao što su riba i morski plodovi, meso, iznutrice, jaja… Iako ga ima i u mahunarkama, semenkama, orašastim plodovima i integralnim žitaricama, cink se mnogo bolje apsorbuje iz namirnica životinjskog porekla.
No, u ovakvim uslovima, malo ko od nas svakoga dana unese preporučenih 10 mg (RDA) cinka. Prema nekim istraživanjima, procenjeno je da čak 85% ljudi unosi manje cinka nego što je potrebno, što je posebno uočljivo kod dece, adolescenata, trudnica, starijih osoba, a više je pogođena ženska populacija.
Zato se, da ne bi došlo do deficita, svima – a naročito starijim osobama, ženama i deci, kao i dijabetičarima, sportistima, veganima i svima koji su izloženi fizičkom i psihičkom stresu – preporučuje nadoknada cinka u obliku dodataka ishrani. Redovno uzimanje cinka skraćuje trajanje i težinu simptoma prehlade i dobra je odbrana od virusnih infekcija.
Ono što je posebno važno ovih dana, jeste da istraživanja pokazuju da starije osobe sa normalnim nivoom cinka u krvi imaju 50 odsto manju verovatnoću da obole od upale pluća, u poređenju sa osobama koje pate od deficita ovog minerala.
Cink najbolje deluje kada je u kombinaciji sa još jednim snažnim antioksidansom - vitaminom C. Upravo zato nam iz Hemofarma stiže dodatak ishrani u obliku Imunocink tableta za žvakanje za decu i Imunocink tableta za žvakanje za odrasle.
Preporuka je da se uzima jedna Imunocink tableta na dan, posle obroka. Tabletu treba sažvakati ili otopiti u ustima. Dodatke ishrani sa cinkom najbolje je uzimati par sati pre ili nakon glavnog obroka, kako se ne bi ometala apsorpcija i to najbolje sa vodom, a nikako sa mlekom, kafom ili drugim napicima sa kofeinom.
Takođe, ovi dodaci ishrani treba da se uzimaju odvojeno i od proizvoda koji sadrže kalcijum i gvođe, kao i nekih lekova (ACE inhibitori, diuretici, antacidi), jer oni smanjuju njegovu apsorpciju. Uostalom, pre upotrebe bilo kog leka, suplementa ili medicinskog preparata, pažljivo pročitajte uputstvo ili se posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom.