ОПАДА ВАМ КОСА, КОЖА И НОКТИ СУ У ЛОШЕМ СТАЊУ? То може бити знак да због изолације вашем организму фали ОВО
Већ неко време не раде ни фризери, ни маникирке, ни козметичари, ни дерматолози и питање је када ћемо поново моћи да закажемо жељени третман који ће нам помоћи да се доведемо у ред. Искрени да будемо, сви примећујемо да су нам кожа, коса и нокти у све горем стању.
Међутим, то уопште не мора да значи да не умемо сами да се негујемо у кућним условима, већ може бити последица целе ове ситуације – мање излазимо напоље на свеж ваздух, недовољно се крећемо, не успевамо баш свакога дана да се хранимо избалансирано и здраво, а посебно је тешко вегетаријанцима, веганима и онима који посте посебно да дођу до квалитетних и разноврсних намирница.
Све ово може умногоме да поремети наш организам, посебно ако кроз исхрану не уносимо довољно цинка - есенцијалног минерала кључног за нормално функционисање свих органа, заштиту ћелија од оксидативног стреса и, што је најважније, рад имуног система.
Очигледни сигнали да нашем телу недостаје цинк су подложност честим прехладама и инфекцијама, појачано опадање власи (косе, обрва и трепавица) и генерално лошији квалитет косе, сувоћа коже, крти нокти по којима се појављују беле линијице или тачкице, слабљење чула укуса и мириса.
У симптоме дефицита цинка убрајају се и споро зарастање рана, губљење апетита и нагло мршављење, апатично понашање, заборавност, депресија, импотенција и неплодност код оба пола, појава синдрома иритабилног црева и упалних цревних болести.
Но, постоје и они суптилнији знаци, које кад приметимо може већ бити касно, јер цинк је важан за функцисање бројних унутрашњих органа. Улази у састав преко 300 ензима, неопходан је за процес раста и развоја, неуролошке функције… Без цинка нема синтезе протеина и ДНК, деобе ћелија, стварања костију, па ни стварања и активације Т-лимфоцита, за наш имуни систем најважнијих белих крвних зрнаца.
Нажалост, наш организам не може сам да синтетише цинк, већ овај минерал морамо да у довољној мери уносимо путем хране, као што су риба и морски плодови, месо, изнутрице, јаја… Иако га има и у махунаркама, семенкама, орашастим плодовима и интегралним житарицама, цинк се много боље апсорбује из намирница животињског порекла.
Но, у оваквим условима, мало ко од нас свакога дана унесе препоручених 10 мг (РДА) цинка. Према неким истраживањима, процењено је да чак 85% људи уноси мање цинка него што је потребно, што је посебно уочљиво код деце, адолесцената, трудница, старијих особа, а више је погођена женска популација.
Зато се, да не би дошло до дефицита, свима – а нарочито старијим особама, женама и деци, као и дијабетичарима, спортистима, веганима и свима који су изложени физичком и психичком стресу – препоручује надокнада цинка у облику додатака исхрани. Редовно узимање цинка скраћује трајање и тежину симптома прехладе и добра је одбрана од вирусних инфекција.
Оно што је посебно важно ових дана, јесте да истраживања показују да старије особе са нормалним нивоом цинка у крви имају 50 одсто мању вероватноћу да оболе од упале плућа, у поређењу са особама које пате од дефицита овог минерала.
Цинк најбоље делује када је у комбинацији са још једним снажним антиоксидансом - витамином Ц. Управо зато нам из Хемофарма стиже додатак исхрани у облику Имуноцинк таблета за жвакање за децу и Имуноцинк таблета за жвакање за одрасле.
Препорука је да се узима једна Имуноцинк таблета на дан, после оброка. Таблету треба сажвакати или отопити у устима. Додатке исхрани са цинком најбоље је узимати пар сати пре или након главног оброка, како се не би ометала апсорпција и то најбоље са водом, а никако са млеком, кафом или другим напицима са кофеином.
Такође, ови додаци исхрани треба да се узимају одвојено и од производа који садрже калцијум и гвође, као и неких лекова (АЦЕ инхибитори, диуретици, антациди), јер они смањују његову апсорпцију. Уосталом, пре употребе било ког лека, суплемента или медицинског препарата, пажљиво прочитајте упутство или се посаветујте са својим лекаром или фармацеутом.