Две најскупље супе икада: Јована Квржић открива колико ју је коштало 11 дана на Исланду
Позната српска травел блогерка поделила је утиске са свог путовања из државе у северном Атлантику, а призори и искуства су нестварни.
Јовану Квржић на друштвеној мрежи Инстаграм прати 163 хиљада пратилаца, а њена објављена искуства нису само за визуелно уживање, већ и за темељно информисање и потенцијлно су "штиво" за све који воле да путују.
Квржићева однедавно је обишла преко стотину држава у свету, а недавно је обишла острвску земљу, без копнених граница - Исланд.
Јована је на овој дестинацији провела 11 дана и сваком посећеном локалитету је посветила објаву на друштвеној мрежи Инстаграм, уз детаљне информације.
Колико кошта путовање на Исланд?
Причу је почела у главном граду Исланда, Рејкјавиком, а завршила је на планини Киркјуфел.
- У последњем видеу, пред ново путовање, делим са вама одговор на најчешће питање: Колико ме је коштало путовање на Исланд? Узмите у обзир да се нисмо штедели, да сам доста новца потрошила на гардеробу (нисам могла да одолим њиховим зимским стварима) и да, иако смо доста хране понели из Србије, често смо неплански јели у ресторанима.
- За крај, делим на једном месту и план за свих 11 дана и цео 'Ринг роад' кружни пут око Исланда, по особи.
- Кампер 2700 км: изнајмљивање, осигурање, гориво - 1.700 евра;
- Улазнице за атракције и искуства: Плава лагуна, Мивтн природне купке, амфибија у глечерској лагуни, Глаумбер фарма, гледање китова у Акурејрију - 350 евра;
- Паркинг за све дане - 50 евра;
- Храна пре пута - 100 евра;
- Храна на путу (ресторани и супермаркети) - 300 евра;
- Сувенири - 200 евра;
- Остали трошкови (гардероба купљена на Исланду: јакна, џемпер, капе, трака, рукавице...) - 800 евра;
- Повратна авионска карта Будимпешта-Рејкјавик (са кофером од 32 кг) - 400 евра;
- УКУПНО - 3.900 евра.
Уживање и пех у Плавој лагуни
Иначе, Јована је сваки, од 11 дана, детаљно описала на свом профилу, а посебан утисак на њу је оставила Плава лагуна, где је нажалост уз уживање доживела и пех.
- Прва активност другог дана, купање у чувеној Плавој лагуни. Плашила сам се да ће ово бити прецењена активност, али по мом мишљењу није. Итекако је вредна посете и баш смо уживали, а ево како да и ваш боравак буде угоднији. Плава лагуна је једна од најпосећенијих бања на свету, вода је лековита, а карактеристична плава боја долази од комбинације силицијума, алги и соли. Вода је јако топла, константне температуре од око 37-38 степени. Улазнице купите раније (у летњој сезони, барем недељу дана раније). Најјефтинија опција је 75 евра, по особи, за ту цену се добије 1 пиће, пешкир и маска за лице. Следећа опција је 20 евра скупља, ту имате 2 пића и баде мантил, али како нема пуно шетања напољу, мислим да вам није потребан. Цена пића је 10 евра и препорука, наравно, за ледено пиће од боровнице у боји воде. Када доћи? Улазнице се купују за одређено време уласка. У зимској сезони се лагуна отвара у 8 (у летњој у 7). Како сунце излази у 8:30 часова, ми смо узели улазак у 9. Већ од 10 креће већа гужва и ти термини су најчешће распродати. Који год термин да узмете, можете остати колико год желите - пише Квржићева и додаје на шта није била упозорена:
- Коса? Колико је вода у лагуни лековита за кожу, толико је штетна за косу. То нажалост касно сазнајем, захваљујући вама. Избацила сам видео како се бућкам и писали сте ми: "Не, немој да потапаш главу". Касно, видео сам избацила када сам увелико отишла. Косу и даље не могу да опоравим, никада ми није била оволико сува, мораће да падну озбиљни третмани када се вратим. Тамо на лицу места ме нико није упозорио, писали сте и да постоје знакови, али их ја нисам видела - истиче Јована и додаје:
Лава? Пре пар месеци су интернетом кружиле вести да постоји могућност да лагуна нестане због ерупције оближњег вулкана. То сам заборавила и није ми било јасно зашто су сви околни путеви затворени јер смо ка лагуни кренули по ноћи. Када је свануло, схватила сам да су неки прекривени окамењеном лавом и да се и даље ради на њиховом санирању. У Плавој лагуни смо се задржали око 2 сата и исландско путешествије званично креће, чека нас преко 2.000 км најлепших предела на свету…
Две најскупље супе
Да Исланд није за свачији џеп потврђује једна од Јованиних Инстаграм прича. Блогерка је одлучила да се почасти у главном граду традиционалном исландском супом од јастога. Две супе, хлеб и једна кафа коштали су је 50 евра.
- Две најскупље супе икада - написала је она.
Међутим, да доживљено нема цену потврдиће вам неки од призора из галерије испод текста: