Од краљице Драге до Денерис Таргарјен: Тешкоће 6 глумица које су се нашле у кожи иконичних антијунакиња
У популарној култури, антијунакиње су заузеле посебно место и изазвале огромно интересовање публике широм света.
Иако су ове јунакиње често окарактерисане као "зле" или манипулативне, њихова сложена природа и унутрашњи конфликти освајају срца гледалаца, који се често идентификују с њиховим манама и моралним дилемама.
Антихероине су ликови који се удаљавају од традиционалних хероина по свом етички двосмисленом понашању, али управо те особине доприносе њиховој популарности.
Шест таквих антијунакиња обележило је телевизију, по интересантном избору популарне Инстаграм странице.
Драга Машин – Крај династије Обреновић
Лик краљице Драге Обреновић, коју тумачи глумица Љиљана Благојевић, у серији "Крај династије Обреновић" симболизује жену која се борила за опстанак и власт у турбулентним временима.
Драга је приказана као комплексна фигура, са унутрашњом снагом и способношћу манипулације, што је чини аутентичном антијунакињом. Њена улога у серији одражава истиниту борбу за моћ унутар краљевске породице на власти у Србији, што додатно наглашава њене моралне дилеме и амбиције.
- За глумца је изазов играти личност из историје. Мене није оптерећивао рад на тим задацима. Читала сам за Драгу Слободана Јовановића и тражила одговоре на многа питања која су ме мучила. Све је било штуро. Драга је била омражена, како се углавном и догађа, за све неуспехе владара овде на овим просторима криве се жене. Ја сам се одлучила да је Драга Александра волела. Из своје визуре. Омогућио јој је оно што јој је био сан. Да буде краљица! - истакла је о овој познатој роли Љиљана Благојевић својевремено.
Паола Брачо – Злобница
Паола Брачо, лик из латиноамеричке сапунице "Злобница", коју тумачи глумица Габријела Спанић, постала је синоним за заводљивост и манипулацију.
Паола је бескрупулозна жена која користи свој шарм и интелигенцију како би добила оно што жели, без обзира на последице по друге.
Овај лик је одраз типичне антихероине, с моралном двосмисленошћу и особинама које су истовремено и одбојне и привлачне за публику.
- Улога Паоле Брачо ми је променила живот. Волим свој посао, али овај лик посебно издвајам... Захваљујући серији "Злобница" много сам пропутовала по свету, а људи су били убеђени да сестре Паола и Паулина нису иста особа. Феномен Паолине личности живи и у данашњим данима много година након настанка серије - признала је Габријела Спанић недавно.
Султанија Хурем – Сулејман Величанствени
Лик Хурем, султаније у турској серији "Сулејман Величанствени", прославио је глумицу Мерјем Узерли широм света.
Хурем је за публику била интригантна због своје способности да преокрене ток историје у радњи популарног остварења, користећи свој шарм и стратегију.
Њен лик је оличење жене која је у патријархалном друштву пронашла начин да оствари своје амбиције, али уз цену унутрашњих сукоба и моралних компромиса.
Хурем је постала симбол антијунакиње чији се лик и даље анализира због своје комплексности. Колико је ова рола доносила са собом проблема потврђује чињеница да је глумица у једном тренутку одустала од свог ангажмана у серији.
- У Анталији сам била добила награду за глуму, а те вечери сам покушала да се убијем. Отишла сам у хотелску собу и бацила сам статуу разбивши је, била сам потпуно луда и исекла сам руке, крв је била свуда. Хтела сам да се бацим са балкона јер сам у томе видела једини излаз. Хтела сам да нестанем, да ме нема, да сам мртва. У смрти сам видела спас. Психички сам била јако лоше - признала је једном приликом Мерјем Узерли, па додала:
- Улога Хурем ме је исцрпела. Живела сам три године за тај лик и потпуно сам се изгубила. Постајало је све теже и теже. Нисам могла више да је глумим јер је она била јака жена, а ја сам постајала све слабија.
Руби – Руби
У серији "Руби", главна јунакиња, коју тумачи Барбара Мори, користи своју лепоту и интелигенцију како би извукла материјалну користи од својих мушких жртви.
Руби је приказана као жена вођена похлепом, али и унутрашњим сукобом између љубави и амбиције.
Иако је морално оспоравана, публика се често поистовећује са њеним дилемама, што показује колико су антихероине у стању да изазову симпатије упркос својој деструктивној природи.
- Руби је била жена без граница, прелазила је преко свега и у много чему претеривала, али је на крају била жена која је користила свој глас, постављала границе и говорила оно што мисли. Тиме је оснажила многе жене да користе свој глас. Много година касније, једна госпођа ми је пришла и рекла: "Моја ћерка се зове Руби због вас", а ја сам рекла: "Не, госпођо, она је лош узор." Она ми одговори: "Не, сасвим супротно, Руби је много тога научила жене." Никада то нисам размишљала на тај начин и било ми је дивно - говорила је Барбара Мори о јунакињи коју је тумачила.
Елизабет Џенингс – Американци
Лик Елизабет Џенингс, коју тумачи глумица Кери Расел, из серије "Американци" доноси перспективу шпијунке која балансира између породице и домовине.
Као КГБ агент, Елизабет је присиљена на морално двосмислене акције, што њену улогу чини класичним примером антихероине која одбацује друштвене норме ради виших циљева.
Њена хладна и одлучна природа, али и приказане рањивости, осигурале су да је публика препознаје као лик с којим се може саосећати и поистоветити.
- Реткост је играти лик са тако јасним циљем, а Елизабет је у томе изузетно успешна. Било је то за мене сјајно искуство, јер она носи невероватни феминистички аспект - истакла је Кери Расел о овој роли.
Денерис Таргарјен – Игра престола
У серији "Игра престола", Денерис Таргарјен, коју тумачи Емилија Кларк, почиње као невина, али амбициозна принцеза, само да би касније постала вођа војске с амбицијом да завлада светом.
Њено постепено морално посрнуће приказано је кроз тешке одлуке и губитак саосећања према непријатељима, али и блиским савезницима.
Денерис је приказана као сложена антихероина чије су амбиције доводиле до све мрачнијих поступака, што је публика пратила с дивљењем и "на нож" дочекала смрт ове личности.
- Када сам почела, нисам знала шта радим, нисам била свесна онога што ме окружује и у чему учествујем. Сада, како време пролази, све више схватам колико је то било изузетно посебан лик и колико је јединствен - истакла је Емилија Кларк о улози коју је тумачила.
Ове антијунакиње су доказ колико су ликови с моралним несигурностима и личним амбицијама интересантни за гледаоце, јер приказују сложеност људске природе.
Кроз своје приче, оне су показале да је граница између добра и зла често замагљена, пружајући публици ликове с којима се лако могу поистоветити, управо због њихових људских слабости и унутрашњих конфликата.