Od kraljice Drage do Deneris Targarjen: Teškoće 6 glumica koje su se našle u koži ikoničnih antijunakinja
U popularnoj kulturi, antijunakinje su zauzele posebno mesto i izazvale ogromno interesovanje publike širom sveta.
Iako su ove junakinje često okarakterisane kao "zle" ili manipulativne, njihova složena priroda i unutrašnji konflikti osvajaju srca gledalaca, koji se često identifikuju s njihovim manama i moralnim dilemama.
Antiheroine su likovi koji se udaljavaju od tradicionalnih heroina po svom etički dvosmislenom ponašanju, ali upravo te osobine doprinose njihovoj popularnosti.
Šest takvih antijunakinja obeležilo je televiziju, po interesantnom izboru popularne Instagram stranice.
Draga Mašin – Kraj dinastije Obrenović
Lik kraljice Drage Obrenović, koju tumači glumica Ljiljana Blagojević, u seriji "Kraj dinastije Obrenović" simbolizuje ženu koja se borila za opstanak i vlast u turbulentnim vremenima.
Draga je prikazana kao kompleksna figura, sa unutrašnjom snagom i sposobnošću manipulacije, što je čini autentičnom antijunakinjom. Njena uloga u seriji odražava istinitu borbu za moć unutar kraljevske porodice na vlasti u Srbiji, što dodatno naglašava njene moralne dileme i ambicije.
- Za glumca je izazov igrati ličnost iz istorije. Mene nije opterećivao rad na tim zadacima. Čitala sam za Dragu Slobodana Jovanovića i tražila odgovore na mnoga pitanja koja su me mučila. Sve je bilo šturo. Draga je bila omražena, kako se uglavnom i događa, za sve neuspehe vladara ovde na ovim prostorima krive se žene. Ja sam se odlučila da je Draga Aleksandra volela. Iz svoje vizure. Omogućio joj je ono što joj je bio san. Da bude kraljica! - istakla je o ovoj poznatoj roli Ljiljana Blagojević svojevremeno.
Paola Bračo – Zlobnica
Paola Bračo, lik iz latinoameričke sapunice "Zlobnica", koju tumači glumica Gabrijela Spanić, postala je sinonim za zavodljivost i manipulaciju.
Paola je beskrupulozna žena koja koristi svoj šarm i inteligenciju kako bi dobila ono što želi, bez obzira na posledice po druge.
Ovaj lik je odraz tipične antiheroine, s moralnom dvosmislenošću i osobinama koje su istovremeno i odbojne i privlačne za publiku.
- Uloga Paole Bračo mi je promenila život. Volim svoj posao, ali ovaj lik posebno izdvajam... Zahvaljujući seriji "Zlobnica" mnogo sam proputovala po svetu, a ljudi su bili ubeđeni da sestre Paola i Paulina nisu ista osoba. Fenomen Paoline ličnosti živi i u današnjim danima mnogo godina nakon nastanka serije - priznala je Gabrijela Spanić nedavno.
Sultanija Hurem – Sulejman Veličanstveni
Lik Hurem, sultanije u turskoj seriji "Sulejman Veličanstveni", proslavio je glumicu Merjem Uzerli širom sveta.
Hurem je za publiku bila intrigantna zbog svoje sposobnosti da preokrene tok istorije u radnji popularnog ostvarenja, koristeći svoj šarm i strategiju.
Njen lik je oličenje žene koja je u patrijarhalnom društvu pronašla način da ostvari svoje ambicije, ali uz cenu unutrašnjih sukoba i moralnih kompromisa.
Hurem je postala simbol antijunakinje čiji se lik i dalje analizira zbog svoje kompleksnosti. Koliko je ova rola donosila sa sobom problema potvrđuje činjenica da je glumica u jednom trenutku odustala od svog angažmana u seriji.
- U Antaliji sam bila dobila nagradu za glumu, a te večeri sam pokušala da se ubijem. Otišla sam u hotelsku sobu i bacila sam statuu razbivši je, bila sam potpuno luda i isekla sam ruke, krv je bila svuda. Htela sam da se bacim sa balkona jer sam u tome videla jedini izlaz. Htela sam da nestanem, da me nema, da sam mrtva. U smrti sam videla spas. Psihički sam bila jako loše - priznala je jednom prilikom Merjem Uzerli, pa dodala:
- Uloga Hurem me je iscrpela. Živela sam tri godine za taj lik i potpuno sam se izgubila. Postajalo je sve teže i teže. Nisam mogla više da je glumim jer je ona bila jaka žena, a ja sam postajala sve slabija.
Rubi – Rubi
U seriji "Rubi", glavna junakinja, koju tumači Barbara Mori, koristi svoju lepotu i inteligenciju kako bi izvukla materijalnu koristi od svojih muških žrtvi.
Rubi je prikazana kao žena vođena pohlepom, ali i unutrašnjim sukobom između ljubavi i ambicije.
Iako je moralno osporavana, publika se često poistovećuje sa njenim dilemama, što pokazuje koliko su antiheroine u stanju da izazovu simpatije uprkos svojoj destruktivnoj prirodi.
- Rubi je bila žena bez granica, prelazila je preko svega i u mnogo čemu preterivala, ali je na kraju bila žena koja je koristila svoj glas, postavljala granice i govorila ono što misli. Time je osnažila mnoge žene da koriste svoj glas. Mnogo godina kasnije, jedna gospođa mi je prišla i rekla: "Moja ćerka se zove Rubi zbog vas", a ja sam rekla: "Ne, gospođo, ona je loš uzor." Ona mi odgovori: "Ne, sasvim suprotno, Rubi je mnogo toga naučila žene." Nikada to nisam razmišljala na taj način i bilo mi je divno - govorila je Barbara Mori o junakinji koju je tumačila.
Elizabet Dženings – Amerikanci
Lik Elizabet Dženings, koju tumači glumica Keri Rasel, iz serije "Amerikanci" donosi perspektivu špijunke koja balansira između porodice i domovine.
Kao KGB agent, Elizabet je prisiljena na moralno dvosmislene akcije, što njenu ulogu čini klasičnim primerom antiheroine koja odbacuje društvene norme radi viših ciljeva.
Njena hladna i odlučna priroda, ali i prikazane ranjivosti, osigurale su da je publika prepoznaje kao lik s kojim se može saosećati i poistovetiti.
- Retkost je igrati lik sa tako jasnim ciljem, a Elizabet je u tome izuzetno uspešna. Bilo je to za mene sjajno iskustvo, jer ona nosi neverovatni feministički aspekt - istakla je Keri Rasel o ovoj roli.
Deneris Targarjen – Igra prestola
U seriji "Igra prestola", Deneris Targarjen, koju tumači Emilija Klark, počinje kao nevina, ali ambiciozna princeza, samo da bi kasnije postala vođa vojske s ambicijom da zavlada svetom.
Njeno postepeno moralno posrnuće prikazano je kroz teške odluke i gubitak saosećanja prema neprijateljima, ali i bliskim saveznicima.
Deneris je prikazana kao složena antiheroina čije su ambicije dovodile do sve mračnijih postupaka, što je publika pratila s divljenjem i "na nož" dočekala smrt ove ličnosti.
- Kada sam počela, nisam znala šta radim, nisam bila svesna onoga što me okružuje i u čemu učestvujem. Sada, kako vreme prolazi, sve više shvatam koliko je to bilo izuzetno poseban lik i koliko je jedinstven - istakla je Emilija Klark o ulozi koju je tumačila.
Ove antijunakinje su dokaz koliko su likovi s moralnim nesigurnostima i ličnim ambicijama interesantni za gledaoce, jer prikazuju složenost ljudske prirode.
Kroz svoje priče, one su pokazale da je granica između dobra i zla često zamagljena, pružajući publici likove s kojima se lako mogu poistovetiti, upravo zbog njihovih ljudskih slabosti i unutrašnjih konflikata.