Dve najskuplje supe ikada: Jovana Kvržić otkriva koliko ju je koštalo 11 dana na Islandu
Poznata srpska travel blogerka podelila je utiske sa svog putovanja iz države u severnom Atlantiku, a prizori i iskustva su nestvarni.
Jovanu Kvržić na društvenoj mreži Instagram prati 163 hiljada pratilaca, a njena objavljena iskustva nisu samo za vizuelno uživanje, već i za temeljno informisanje i potencijlno su "štivo" za sve koji vole da putuju.
Kvržićeva odnedavno je obišla preko stotinu država u svetu, a nedavno je obišla ostrvsku zemlju, bez kopnenih granica - Island.
Jovana je na ovoj destinaciji provela 11 dana i svakom posećenom lokalitetu je posvetila objavu na društvenoj mreži Instagram, uz detaljne informacije.
Koliko košta putovanje na Island?
Priču je počela u glavnom gradu Islanda, Rejkjavikom, a završila je na planini Kirkjufel.
- U poslednjem videu, pred novo putovanje, delim sa vama odgovor na najčešće pitanje: Koliko me je koštalo putovanje na Island? Uzmite u obzir da se nismo štedeli, da sam dosta novca potrošila na garderobu (nisam mogla da odolim njihovim zimskim stvarima) i da, iako smo dosta hrane poneli iz Srbije, često smo neplanski jeli u restoranima.
- Za kraj, delim na jednom mestu i plan za svih 11 dana i ceo 'Ring road' kružni put oko Islanda, po osobi.
- Kamper 2700 km: iznajmljivanje, osiguranje, gorivo - 1.700 evra;
- Ulaznice za atrakcije i iskustva: Plava laguna, Mivtn prirodne kupke, amfibija u glečerskoj laguni, Glaumber farma, gledanje kitova u Akurejriju - 350 evra;
- Parking za sve dane - 50 evra;
- Hrana pre puta - 100 evra;
- Hrana na putu (restorani i supermarketi) - 300 evra;
- Suveniri - 200 evra;
- Ostali troškovi (garderoba kupljena na Islandu: jakna, džemper, kape, traka, rukavice...) - 800 evra;
- Povratna avionska karta Budimpešta-Rejkjavik (sa koferom od 32 kg) - 400 evra;
- UKUPNO - 3.900 evra.
Uživanje i peh u Plavoj laguni
Inače, Jovana je svaki, od 11 dana, detaljno opisala na svom profilu, a poseban utisak na nju je ostavila Plava laguna, gde je nažalost uz uživanje doživela i peh.
- Prva aktivnost drugog dana, kupanje u čuvenoj Plavoj laguni. Plašila sam se da će ovo biti precenjena aktivnost, ali po mom mišljenju nije. Itekako je vredna posete i baš smo uživali, a evo kako da i vaš boravak bude ugodniji. Plava laguna je jedna od najposećenijih banja na svetu, voda je lekovita, a karakteristična plava boja dolazi od kombinacije silicijuma, algi i soli. Voda je jako topla, konstantne temperature od oko 37-38 stepeni. Ulaznice kupite ranije (u letnjoj sezoni, barem nedelju dana ranije). Najjeftinija opcija je 75 evra, po osobi, za tu cenu se dobije 1 piće, peškir i maska za lice. Sledeća opcija je 20 evra skuplja, tu imate 2 pića i bade mantil, ali kako nema puno šetanja napolju, mislim da vam nije potreban. Cena pića je 10 evra i preporuka, naravno, za ledeno piće od borovnice u boji vode. Kada doći? Ulaznice se kupuju za određeno vreme ulaska. U zimskoj sezoni se laguna otvara u 8 (u letnjoj u 7). Kako sunce izlazi u 8:30 časova, mi smo uzeli ulazak u 9. Već od 10 kreće veća gužva i ti termini su najčešće rasprodati. Koji god termin da uzmete, možete ostati koliko god želite - piše Kvržićeva i dodaje na šta nije bila upozorena:
- Kosa? Koliko je voda u laguni lekovita za kožu, toliko je štetna za kosu. To nažalost kasno saznajem, zahvaljujući vama. Izbacila sam video kako se bućkam i pisali ste mi: "Ne, nemoj da potapaš glavu". Kasno, video sam izbacila kada sam uveliko otišla. Kosu i dalje ne mogu da oporavim, nikada mi nije bila ovoliko suva, moraće da padnu ozbiljni tretmani kada se vratim. Tamo na licu mesta me niko nije upozorio, pisali ste i da postoje znakovi, ali ih ja nisam videla - ističe Jovana i dodaje:
Lava? Pre par meseci su internetom kružile vesti da postoji mogućnost da laguna nestane zbog erupcije obližnjeg vulkana. To sam zaboravila i nije mi bilo jasno zašto su svi okolni putevi zatvoreni jer smo ka laguni krenuli po noći. Kada je svanulo, shvatila sam da su neki prekriveni okamenjenom lavom i da se i dalje radi na njihovom saniranju. U Plavoj laguni smo se zadržali oko 2 sata i islandsko putešestvije zvanično kreće, čeka nas preko 2.000 km najlepših predela na svetu…
Dve najskuplje supe
Da Island nije za svačiji džep potvrđuje jedna od Jovaninih Instagram priča. Blogerka je odlučila da se počasti u glavnom gradu tradicionalnom islandskom supom od jastoga. Dve supe, hleb i jedna kafa koštali su je 50 evra.
- Dve najskuplje supe ikada - napisala je ona.
Međutim, da doživljeno nema cenu potvrdiće vam neki od prizora iz galerije ispod teksta: