ELIKSIR MLADOSTI KOJI MOŽE UNIŠTITI KOŽU: Žene su poludele za RETINOLOM, a dermatolozi uglas upozoravaju - "Pazite, može izazvati i NAJTEŽE BOLESTI"
Poznat kao sastojak koji je nestabilan u kozmetičkim formulama, pa zahteva da sa njim budete prilično obazrivi pri korišćenju
Potraga za eliksirom mladosti nikada ne prestaje, pa su tako preparati poput onih sa vitaminom C, nijacinamidom i peptidima postali jako popularni i pokazalo se da zaista daju dobr rezultate, ali nijedan nije toliko pouzdan (i toliko dugo u upotrebi) retinol.
Retinol nije novija supstanca, ali i dalje postoje konfuzija i mit o tome kako i zašto retinol deluje tako čudesno. Retinoli i retinoidi su derivati Vitamina A sa anti-age dejstvom. Među njima je najreaktivniji retinoin koji ima i najjači efekat. Njegovu upotrebu može propisati samo lekar dermatolog.
Kija Kockar ODUŠEVILA IZGLEDOM: U boji koja će nas pratiti kroz jesen, a tek da vidite ŠMINKU I FRIZURU
Uz JESEN kreće i SEZONSKO OPADANJE VLASI: U pomoć priskače biljka koju obožavamo kao začin, ali je dobra i za KOSU
Serumi, kreme, čak i ulja, kao i formulacije koje se dobijaju samo uz recept su nepresušna tema razgovora mnogih influensera, ali i mnogih devojaka koje žele preko noći da dobiju savršeno čisto lice. Takvi razgovori ponekad znaju da se zapetljaju, te dovode do oprečih stavova, pa smo kontaktirali stručnjaka, specijalistu dermatovenerologije dr Milenu Pantelić da nam svima olakša i kaže da li je retinol zaista dobar za nas.
- Retinoidi pretstavljaju sintetske derivate vitamina A. Pored toga što sistemski i lokalni retinodi imaju široku primenu u lečenju dermatoloških oboljenja, lokalni retinoidi, pre svega retinol pretstavlja moćni sastojak dermokozmetičkih preparata za negu koze, kaže ona i objašnjava kod kojih sve "boljki" žena može da pomogne:
- Smanjuje proces fotostarenja, umanjuje fleke od sunca, inicira stvaranje kolagena u koži, time podmalđuje kožu i umanjuje bore.
Tehnički gledano, retinol je samo jedna od vrsta retinoida – zajednički naziv za derivate vitamina A, uključujući i retinol. Proizvodi koji su u slobodnoj prodaji mogu da sadrže: retinil palmitat (najslabiju vrstu), retinol (sledeći po jačini i onaj koji većina ljudi najbolje podnosi), retin aldehid (još jača formulacija) i adapalen (najjači oblik dostupan bez recepta koji se uglavnom koristi za lečenje akni). Dermatolozi mogu da vam prepišu jače retinoide – tretinoin ili tazaroten – koji su efikasniji ali isto tako imaju i mnogo jače propratne efekte na početku upotrebe.
Što se tiče vremena početka upotrebe proizvoda sa retinolom, dr Milena ne preporučuje da počnete pre 30 godine. Ukoliko počnete nakon ovog perioda retinol vam može pomoći u borbi protiv mimičkih i ostalih bora pre nego što one postanu primetne, tako da Vaša koža zadržava mlađi i zdraviji izgled. Dobro je postepeno uvoditi retinol u svoju rutinu za negu kože. Postepeno povećavajte nivo tolerancije tako što ćete proizvode sa retinolom početi da koristite svaki drugi dan.
Neželjeni efekti retinola
Poznat kao sastojak koji je nestabilan u kozmetičkim formulama retinol zahteva da sa njim budete prilično obazrivi pri korišćenju. On jeste moćan sastojak, ali može da prouzrokuje crvenilo ili ljuštenje kože, može da je isuši ili izazove iritacije. To se dešava ako se prebrzo uključi u režim nege kože ili ako se koristi prečesto. Reakcije kože na retinol nisu neuobičajene jer, obično je potrebno malo vremena da se koža prilagodi novom sastojku. Zato dr Milena preporučuje sledeće:
- Zbog fotosenzitivnog efekta treba se aplikovati noću, najbolje pre spavanja. Pazljivo se treba započeti sa primenom u početku jednom do dva puta nedeljno prvih par nedelja, jer moze doci do pojave nezeljenih efekta kao što su iritacija, pečenje, deskvamacija, koja potom obično sponatano prolaze. Nakon ovog perioda moze se česce aplikovati, vise puta nedeljno.
Retinol je veoma nestabilan na svetlosti i vazduhu, tako da kada otvarite ambalažu njegova početna koncentracija, a time i "moć", brzo se gubi. Znači – čuvajte ga na tamnom mestu, dobro zatvorenog u svojoj ambalaži.
- Pokazalo se u naučnim istraživanjima da može imati negativne posledice na zdravlje u smislu blažih kao što je glavobolja, vrtoglavica, mučnina, ali i onih opasnijih kao što je oštećene jetre ili, na žalost, i rak. Problem s vitaminom A je taj što se on nakuplja u masnom tkivu i samim time se može premašiti dnevna doza, kazala je farmaceutkinja Biljana Borzan.
Neke su studije pokazale da kod žena u perimenopauzi i menopauzi izaziva osteoporozu. Visoki zaštitni faktor je obavezan.
- Oprez je poseban kod trudnica, dojilja, žena koje planiraju trudnoću. I sa koncentracijama i sa uvođenjem retinola, treba ići postupno, dodala je ona.