TAJNA USPEŠNOG BRAKA: Uz ova ČETIRI koraka vi i vaš partner ćete imati ODNOS IZ SNOVA
Važan je pristup!
Uspešan brak ponekad uključuje pregovore koji takođe moraju biti uspešni. Pregovori su jedan od važnijih apsekata uspešnog funkcionisanja modernih odnosa.
Svaka nedelja pa i svaki dan sa sobom nosi pregršt stvari o kojima moramo raspravljati i razmatrati ih. Poznavanje i razumevanje pravilnog pregovaranja parovima može itekako olakšati život.
PROBLEM O KOME SE ĆUTI: Podmlađivanje vagine veoma važno za zdravlje, a evo kakav s*ks je najbolji za to
NAJSTARIJA SRPKINJA (107) SAVETUJE: Njen recept za dug život je savim jednostavan, bitna je JEDNA STVAR!(FOTO/VIDEO)
"MRZIM JE" - Janjuš se javno obratio BIVŠOJ ŽENI: NOVAC je razorio ODNOS - URLA iz sveg GLASA!
Proces nije jednostavan. Pregovori su uvek škakljivi i zahtevaju određeni napor, a često ne uspevaju jer postaju stvar kapitulacije nasuprot saradnje. Često rasprava traje dok jedna strana jednostavno ne popusti, a to nije nužno korisno za odnos. Bolja opcija zato to je kolaborativni razgovor.
Mišljenje je stručnjaka da su saradnja i pregovori puno bolja opcija od klasičnog kompromisa.
A šta je kolaborativan razgovor?
Radi se o vrsti rešavanja problema gde se pojedinačne želje, htijenja i položaji postavljaju tako da dvoje ljudi koji pregovaraju mogu sagledati stvari objektivno. Suština je da se postigne sporazum umesto da jedna strana popusti drugoj radi spašavanja odnosa.
Umesto suprotstavljanja partnera, individualne želje kombinuju se u jedan problem koji zatim obe strane rešavaju.
Naravno da se pregovori u braku razlikuju od pregovora kada na primer želimo kupiti polovni automobil, ali kolaborativni pregovori omogućuju parovima da delotvorno razgovaraju o svemu - od vaspitavanja dece do slobodnog vremena i to kao pojedinci koji imaju svoje želje i stavove.
Svoje želje svaka strana predstavlja i jasno artikuliše, pa se tek onda donose odluke.
To izgleda kao da su obe strane na virtualni sto stavile svoje želje, razlike i neslaganja. Na taj način, razlike i neslaganja stoje između partnera, a ne isključivo unutar njih.
Kolaboracija, odnosno saradnja ne znači kapitulaciju. U vezi se može javiti strah od prepuštanja kontrole i odustajanja od anatomije, ali kolaborativni rezgovori znače da oba partnera zadržavaju svoju nezavisnost, na koju često zaborave posle dužeg vremena provedenog u zajednici.
Jednostavno radete zajedno kako bi postigli dogovor koji uzima u obzir sve faktore i vaše i partnerove želje. Iako možda deluje da od silnih želja nećete moći da nađete kompromis, ako se sporazumno dogovarate, sve želje i prohtevi se mogu ukombvinovati.
Prava, iskrena saradnja štiti autonomiju pojedinca. Nema predaje, samo pregovaranja, par mora zajedno raditi na zajedničkom cilju.
Kako bi par uspešno pregovarao, bitno je da prvo shvati razliku između neslaganja i ulaska u konflikt. Kod neslaganja se vode razgovori, a kod sukoba se obično događa međusobno napadanje.
Kako biste uspešno pregovarali u braku bitno je i da:
- razumete da je vaš bračni par vredna osoba
- da razumete sopstvene želje vezane za određenu situaciju
- da ste spremni pregovarati o tim željama
- da razumete kako vaše želje nisu privilegovane u odnosu na partnera, kao ni njegove u odnosu na vas
- ne smete se takmičiti (ko više radi, ko bolje radi...)
Na ovaj način, razumevanjem navedenih načela, imaćete brak u kojem će se želje obe strane čuti i u kojem će se o tim željama i potrebama kvalitetno raspravljati.
Bitan je zajednički rad i pronalaženje najboljih rešenja za svaku situaciju.
Proces uspešnog pregovaranja uključuje i ova četiri koraka:
1. Pronađite način kako predstaviti problem na najbolji mogući način. Nemojte samo baciti listu vaših želja nego napravite uvod i obavestite partnera o čemu želite raspraviti kako bi imao dovoljno vremena za procesuiranje i pripremu.
2. Jasno izrazite svoje želje. Jednostavnost je ključna. Ne pristupajte pregovorima s starim koferom punim zamerka. Budite jasni oko onoga što vas muči.
3. Pažljivo slušajte i cenite ono što vam partner govori. Bitno je da poštujete jedno drugo i odnos koju imate.
4. Napravite plan aktivnosti oko kojeg ćete se oboje složiti. Ovakav dogovor omogućiće vam da postojite i kao pojedinci i kao par.